Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaMeta, Mahkemeyi Kazandı: Instagram'da Beğeni ve Yorum Satışı Yapan Sitelerin Reklamlarına Erişim...

Meta, Mahkemeyi Kazandı: Instagram’da Beğeni ve Yorum Satışı Yapan Sitelerin Reklamlarına Erişim Engeli Geldi

Instagram’ın da sahibi olan Meta, platfromda yorum ve beğeni satışlarına karşı yasal yollarla mücadele etmeye devam ediyor.

Yorum ve beğeni satışı yapan bir siteye ve bu türden satışlar yapan sitelerin yer aldığı haber ve içeriklere erişimin engellenmesi için harekete geçen Meta, davaları lehine tamamlamayı başarmış görünüyor.

Beğeni ve yorum satışı yapanlarla mücadele sürüyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Meta, Mahkemeyi Kazandı: Instagram'Da Beğeni Ve Yorum Satışı Yapan Sitelerin Reklamlarına Erişim Engeli Geldi 1

İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği, bugün görülen davalarda Meta’dan yana iki önemli karar aldı. Bu kararlar sadece Meta’ya şu an için bir avantaj sağlamakla kalmayacak, platformun ilerideki benzer davalarda da örnek göstererek çok daha hızlı aksiyon alabilmesini sağlayacak. 

Mahkeme öncelikli olarak Meta’nın talebi üzerine, Instagram platformunda beğeni ve yorum satışı yapılan internet sitelerinin reklamını içeren haberlere ve içeriklere, kişilik haklarını ihlal ettiği ve kişilerin itibarını zedelediği gerekçesiyle erişim engeli getirdi. Beğeni satın alma sitelerine ait reklamların yer aldığı gönderilere erişimin böylece engellenmesi amaçlanıyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Meta, Mahkemeyi Kazandı: Instagram'Da Beğeni Ve Yorum Satışı Yapan Sitelerin Reklamlarına Erişim Engeli Geldi 3

Bir diğer önemli nokta da Instagram’da takipçi, beğeni, yorum ve izlenme pazarlaması yapan bir firmanın alan adına ve siteye yayımlanan başlıklarına erişim engeli getirilmesi oldu. Böylece insanlara kolay yoldan fenomen olma ve etkileşim yaratma vaadinde bulunan siteye karşı Meta, yasal yollarla bir zafer kazanmış oldu. 

Sosyal medyada “beğeni ve etkileşim kasma” konusu uzun zamandır tartışılıyor. Bazı faydalı botlar geliştirilmesi için hazırlanmış sistemler, sıklıkla bu tür işlemler için istismar ediliyor. Ayrıca çalınmış ya da sahte hesaplarla da etkileşimler yaratılıyor ancak bu tür durumların ortaya çıkması, içerik üreticilerini de zora sokabiliyor. 

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar