Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaYazılımMeta yakında AI modelini ticari projeler için kullanılabilir hale getirebilir

Meta yakında AI modelini ticari projeler için kullanılabilir hale getirebilir

OpenAI, GPT-4 üzere projeler için dataları kendine yakın tutarken Meta, araştırmacıların ve akademisyenlerin lisan modeli LLaMA’ya erişmesine müsaade verecek. Financial Times’ın haberine nazaran, artık Meta’nın şirketlerin özelleştirebileceği yeni bir ticari sürümü “yakında” yayınlayacağı argüman ediliyor.

Bu hareket, işletmelerin yeni modelle özel yazılımlar oluşturabilmeleri için Meta’nın yapay zeka içerik oluşturucuları OpenAI ve Google’ı yakalamasına yardımcı olabilir. Meta’nın lider yardımcısı Yann LeCun, “Yapay zekanın rekabet ortamı önümüzdeki aylarda, tahminen de önümüzdeki haftalarda, gerçekte olmayanlar kadar düzgün olan açık kaynaklı platformlar ortaya çıktığında büsbütün değişecek.” Meta ayrıyeten, bir birey yahut işletme üzere her kullanıcı çeşidine özel yapay zeka sohbet botları da oluşturabilir.

Meta yakında AI modelini ticari projeler için kullanılabilir hale getirebilir

Açık kaynak modellerin faydaları kadar aksilikleri da bulunuyor. Bir AI’nın farklı yeteneklerine sahip geniş bir insan kümesi sağlamak, aldığı artan bilgiler göz önüne alındığında modelin daha süratli öğrenmesine yardımcı olabilir. Ek gözler ayrıyeten kusurları ve güvenlik sıkıntılarını tespit ederek geliştiricilere bu problemleri daha erken düzeltme bahtı verir. Öte yandan, kodu kullanan herkes düzgün niyetli olmayacaktır ve bu, teknoloji sanayisindeki ve dışındaki birçok kişiyi ilgilendiren bir teknolojiyi kullanırken tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Meta’nın ticari AI modeline erişim lansman sırasında fiyatsız lakin bu gelecekte değişebilir. Meta’ya aşina olan kaynaklara nazaran şirket, modeli değiştirmek yahut uyarlamak isterlerse kurumsal müşterilerden sonunda fiyat alabilecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar