Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaYazılımMicrosoft Edge artık dünyanın ikinci masaüstü tarayıcısı değil

Microsoft Edge artık dünyanın ikinci masaüstü tarayıcısı değil

İnanç Can Çekmez: Microsoft Edge Artık Dünyanın Ikinci Masaüstü Tarayıcısı Değil 1 Microsoft, OpenAI’a yaptığı yatırımlar sonrasında hem Bing arama motorunda hem de Edge tarayıcısında önemli bir dönüşüm başlatmıştı. ChatGPT teknolojileri ile derin bir entegrasyon ile güncellenen Edge tarayıcısı hala istenilen düzeye ulaşabilmiş değil. Statcounter’ın aktüel datalarına nazaran Edge, uzunca bir müddettir tuttuğu pozisyonu da kaybetmiş durumda.

Edge’e Apple’dan darbe

İnanç Can Çekmez: Microsoft Edge Artık Dünyanın Ikinci Masaüstü Tarayıcısı Değil 3 Statcounter’ın Nisan 2023 raporuna nazaran, Microsoft Edge artık dünyanın en tanınan ikinci masaüstü tarayıcısı değil. Son bilgilere nazaran Apple Safari, Microsoft’un Chromium dayanaklı Edge tarayıcısını geride bıraktı. Yayınlanan bilgilere nazaran Safari, bir evvelki aya kıyasla pazar hissesini 0,95 puan artırarak yüzde 11,87’lik hisseye ulaştı. Neredeyse bir yıldır %11’i aşmakta zorlanan Edge ise üçüncü sıraya geriledi. Nisan ayında Edge, 0,15 puan kaybederken Chrome ise bir evvelki aya nazaran 0,36 puan artışla %66,13’lük bir oran yakaladı. En çok kullanılan tarayıcı listesi şu biçimde:
  1. Google Chrome – %66,13
  2. Apple Safari – %11,87
  3. Microsoft Edge – %11
  4. Firefox – %5,65
  5. Opera – %3,09

Mobilde değişen yok

İnanç Can Çekmez: Microsoft Edge Artık Dünyanın Ikinci Masaüstü Tarayıcısı Değil 5 Pazarın taşınabilir tarafında ise değişen bek bir şe yok. Chrome ve Safari tüm kullanıcıların neredeyse yüzde 90’ını elinde tutmaya devam ediyor. Geri kalanların en yeterlisi olan Samsung Internet tarayıcı yüzde 5’ten biraz daha az hisse ile inançlı bir yalnızlık içinde. Onu Opera yüzde 1,88 ile takip ediyor. UC Browser ise yüzde 1,71 hisse ile beşinci sırada bulunuyor.
  1. Google Chrome – %61,96
  2. Apple Safari – %26,85
  3. Samsung Internet – %4,8
  4. Opera – %1,88
  5. UC Browser – %1,71
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar