Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaDonanımMicrosoft, Windows karma gerçeklik platformunu sonlandırıyor

Microsoft, Windows karma gerçeklik platformunu sonlandırıyor

Platforma Windows Karma Gerçeklik yazılımının yanı sıra Karma Gerçeklik Portalı uygulaması ve bağlı Steam VR uygulaması da dahil. Platform şimdi kullanımdan kalkmadı lakin Microsoft, “Windows’un gelecekteki bir sürümünde kaldırılacağını” söylüyor.

Microsoft, Windows Karma Gerçeklik’i birinci defa 2017 yılında, HTC ve (şu anda Meta’nın sahibi olduğu) Oculus üzere VR alanındaki rakipleriyle rekabet etme teşebbüsü olarak tanıtmıştı.

Microsoft’un platformu sonuçta HP Reverb G2 üzere çeşitli VR kulaklıklar ve Acer, Asus ve Samsung üzere şirketler tarafından üretilen öbürleri tarafından benimsendi. Windows Karma Gerçeklik Portalı uygulaması oyunlara, tecrübelere ve işle ilgili birçok üretkenlik uygulamasına erişime müsaade verdi. Lakin bugünkü haberlerin de gösterdiği üzere benimsenme oranının pek de uygun olmadığı görülüyor.

Platformun yakında sona ermesine karşın, Microsoft’un öteki karma gerçeklik ekosistemi HoloLens 2’yi etkileyecek üzere görünmüyor. The Verge’e nazaran Microsoft, bu yılın başlarında iş odaklı kulaklık için bir Windows 11 yükseltmesi ve öbür iyileştirmeler ekledi.  Ayrıyeten savaş testleri için onları orduya göndermeye  de başladı. Evet, son kısmı gerçek okudunuz, orduya.

Microsoft, Windows karma gerçeklik platformunu sonlandırıyor

Ancak HoloLens topraklarında her şey güllük gülistanlık değil. Raporlar, Microsoft’un HoloLens 3’ü geliştirmeyi durdurduğunu gösteriyor. 2022’deki bir rapor, şirketin habersiz bir karma gerçeklik aygıtı yapmak için Samsung ile birlikte çalıştığını söyledi lakin Microsoft sözcüsü Frank Shaw, Microsoft’un “HoloLens’e ve gelecekteki HoloLens geliştirmesine bağlı kalmaya devam ettiğini” açıkladı.

Ek olarak Microsoft, VR kısmında kapsamlı kesintiler yaparak işten çıkarmalara ve AltspaceVR uygulamasının durdurulmasına yol açtı. Fakat şirket, iş arkadaşlarının kulaklık olmadan sanal bir alanda buluşmasına imkan tanıyan özel Mesh uygulamasını hala geliştiriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar