Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYazılımMicrosoft’tan Elon Musk’a OpenAI yanıtı

Microsoft’tan Elon Musk’a OpenAI yanıtı

Meral Erden: Microsoft’tan Elon Musk’a Openai Yanıtı 1 Bir mühlet evvel Elon Musk, çeşitli bahisleri tartışmak üzere bir röportaj yaptı; bunlardan biri de yapay zekanın evrimi ve kurduğu şirket olan OpenAI idi. Musk, OpenAI’ı şirketin mevcut CEO’su Sam Altman ile kurmuş fakat ilerleyen periyotlarda şirketten ayrılmıştı. Ayrıyeten, geçtiğimiz kısa vakit zarfında Musk, Microsoft’un 10 milyar dolarlık devasa yatırımıyla OpenAI’ı faal bir biçimde denetim ettiğini söylemişti. Bu söyleme Microsoft CEO’su Satya Nadella’dan yanıt geldi.

Musk, Microsoft’un OpenAI’ı denetim ettiğini söylemişti

Tesla ve SpaceX CEO’su yaklaşık bir ay evvel yapay zekanın katlanarak gelişmesi, nasıl önyargı geliştirebileceği ve hakikat karşılıklar üretmeye adanmış kendi yapay zeka sohbet robotunu yaratma planı hakkındaki fikirlerini paylaştı. Bu röportaj boyunca Musk’a, başlangıçta yapay zekayı inançlı ve şeffaf bir formda geliştirmeye adanmış kar emeli gütmeyen bir şirket prensibiyle kurduğu OpenAI’ın kökeni soruldu.

Musk, 2018 yılında şirketten ayrılmasından bu yana, OpenAI’ın kâr emeli güden bir şirket haline gelmesi, kapalı kaynak olması ve Microsoft tarafından faal bir biçimde satın alınması üzere kuruluş prensiplerinin birçoğunun çöpe atıldığını söyledi. OpenAI’ın “Google’a karşı bir istikrar unsuru” olması için kurulduğunu söyleyen Musk, şirketin Microsoft ile iştirak kurarak Microsoft’un OpenAI üzerinde büyük kelam sahibi olduğu belirtiyor.

Musk’a nazaran yapay zeka oyununda yalnızca iki büyük oyuncu var: Google ve onun yapay zeka kısmı DeepMind ve artık de Microsoft ve OpenAI. Musk, beşerler için en yüksek doğruyu bulmak üzere tasarlanacak üçüncü bir seçenek yaratacağını da söylüyor.

Nadella, Musk’ın tezini yalanladı

Meral Erden: Microsoft’tan Elon Musk’a Openai Yanıtı 3 Öte yandan Microsoft CEO’su Satya Nadella yapay zeka gelişmelerini tartışmak üzere CNBC ile bir ortaya geldi ve röportaj sırasında Nadella’ya Musk’ın yorumları hakkındaki kanıları soruldu. Nadella, Musk’ın Microsoft’un 10 milyar dolarlık devasa yatırımıyla OpenAI’ı aktif bir biçimde denetim ettiğine ait yorumlarına cevap olarak basitçe “bu gerçekte doğru değil” diyerek yanıt verdi.

Nadella, OpenAI’nin hala kar gayesi gütmeyen bir şura tarafından denetim edildiğini ve Microsoft’un OpenAI’da denetim edici bir çıkarı olmadığını söylüyor. Ayrıyeten Nadella, OpenAI’ın OpenAI ile iştirak kurarken çok rahat olduğunu zira OpenAI’nin “sınırlı bir kâra” sahip olduğunu belirtiyor. Microsoft CEO’su ayrıyeten Microsoft’un kâr gayesi gütmeyen bir denetim konseyine sahip bir şirketle iştirak kuran birinci şirket olduğunu söylüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar