Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaDonanımMSI, yanan Ryzen 7000X3D işlemciler için BIOS güncellemesi yayınladı

MSI, yanan Ryzen 7000X3D işlemciler için BIOS güncellemesi yayınladı

İnanç Can Çekmez: Msi, Yanan Ryzen 7000X3D Işlemciler Için Bios Güncellemesi Yayınladı 1 Geçtiğimiz birkaç gün içinde birtakım kullanıcılar Ryzen 7000X3D serisi işlemcilerinin arızalandığını bildirmeye başlamıştı. Yaşanılan sorun görünüşe nazaran çok yaygın olmamakla birlikte sorunun BIOS ve sürat aşırtma kaynaklı olduğu gündeme gelmişti. MSI ise bu sorunun önüne geçmek için yeni BIOS güncellemesi yayınladı.

MSI, sorun için yeni BIOS yayınladı

İnanç Can Çekmez: Msi, Yanan Ryzen 7000X3D Işlemciler Için Bios Güncellemesi Yayınladı 3 Geçtiğimiz gün yayınladığımız ilgili haberde Ryzen 9 7950X3D ve Ryzen 7 7800X3D üzere Ryzen 7000X3D işlemcilerde yaşanan bir meseleden ötürü hem AM5 soket platformunun hem de işlemcinin kullanılamaz hale geldiğinden kelam etmiştik. Şimdilik yaşanılan sorunun boyutu birkaç kişi ile sonlu olsa da sorunun ciddiyeti yüksek. Öte yandan bilinen çoğu olayda Asus anakartların kullanıldığından da bahsetmiştik. Hasebiyle sorunun BIOS kaynaklı ve çoklukla Asus anakartlarda açığa çıktığı fikri kabul görmüştü. Lakin sorunun başka anakart üreticilerinde de oluşma ihtimali var çünkü yaşanılan sorun sürat aşırtma süreçlerinden sonra açığa acıkıyor.
İnanç Can Çekmez: Msi, Yanan Ryzen 7000X3D Işlemciler Için Bios Güncellemesi Yayınladı 5 Bu probleme karşı AMD ve kart ortakları süratle devreye girerek yeni bir BIOS yayınladı. MSI’ın paylaştığı bilgilere nazaran yeni BIOS sürümleri daha düşük voltaj seçenekleriyle gelecek. Öte yandan sorunu yaşamak için CPU’nun sürat aşırtılması da gerekmiyor. EXPO profilleriyle bellek sürat aşırtma sonucunda da sorunun açığa çıkması kelam konusu. Makus haber şu ki, bu cins bir ‘ayarlama’ hala sürat aşırtma olarak kabul ediliyor, bu nedenle teknik olarak yaşanılan arızalar garanti kapsamına alınmayabilir.

Anakart üreticileri, etkilenen BIOS’ları kaldırarak ya da yenilerini yayınlayarak bu probleme cevap vermekte epeyce süratli davrandılar. AMD şu anda sorunu araştırıyor, bu nedenle bir noktada onlardan resmi bir açıklamanın gelmesini bekleyebiliriz. Bu ortada Asus, etkilenen kullanıcıya CPU ve anakart değişimi teklif etti. Ek olarak, Ryzen 7000X3D serisi işlemcilere sahipseniz BIOS’unuzu en yeni sürüme yükseltmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte sorun hakkında resmi açıklama gelene kadar sisteminizde sürat aşırtma süreci yapmamanızı öneririz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar