Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaOyunNintendo Switch 2 hakkında gelen bilgiler bir epey heyecan verici

Nintendo Switch 2 hakkında gelen bilgiler bir epey heyecan verici

Nintendo’nun yeni jenerasyon taşınabilir konsolu olan Switch 2‘nin üzerinde binlerce NVIDIA çekirdeği olması bekleniyor. Bu çekirdeklerin NVIDIA’nın evvelki jenerasyon Ampere GPU mimarisine dayalı olduğu söyleniyor. Yakın vakitte yapılan duyumlar, bu aygıtın T239 yonga setiyle çalıştığını gösteriyor. NVIDIA tarafından tasarlanan bu yonga seti, Ampere GPU mimarisini ve bir ARM işlemci kompleksini barındırıyor.

Duyum hesaplarından Kopite7kimi ve Tech_Reve, bu yonga setinin Samsung’un 8nm sürecinde üretildiğini belirtiyor. NVIDIA’nın Orin yonga seti “T234” zati bu süreci kullanıyor. Nintendo’nun geçmişteki adımlarına bakıldığında, Switch 2 yonga setinin 5nm sürecinde olacağı argümanlarının biraz optimist olduğunu söyleyebiliriz.

GPU tarafında, Switch 2 yonga setinin 1280 CUDA çekirdeğiyle geleceği söyleniyor. Duyumcu KittyYYuko, bu çekirdeklerin 10 SM üzerinden dağıtılacağını ve her SM’de 128 çekirdeğin bulunacağını belirtti.

Nintendo Switch 2 hakkında gelen bilgiler bir epey heyecan verici

CPU istikametinden bakıldığında, Switch 2’nin 8 adet Cortex A78 ARM çekirdeği içereceği söyleniyor. Bu çekirdekler tek bir küme içinde yer alıyor ve bu çekirdeklerin A78 “C” varyantını içerdiği, bu varyantın 8 MB L3 önbelleğe sahip olduğu düşünülüyor.

Son devirde, Nintendo Switch 2’nin birtakım oyunları 4K 60 FPS‘de lokal olarak çalıştırdığı söylentileri bulunuyor. Ayrıyeten, Ray Tracing ve NVIDIA’nın DLSS teknolojilerini tam olarak desteklediği tez ediliyor. Unreal Engine 5 Matrix Awakens demo’nun Switch 2’de NVIDIA DLSS 3.1 ile çalıştığına dair gösterimler mevcut.

Nintendo Switch 2‘nin resmi lansman tarihi hâlâ meçhul; fakat ilerleyen aylarda bu mevzuda daha fazla bilgi alabiliriz.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar