Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaYazılımOpera’dan yeni jenerasyon tarayıcı: Opera One farklı bir tarayıcı tecrübesi vadediyor

Opera’dan yeni jenerasyon tarayıcı: Opera One farklı bir tarayıcı tecrübesi vadediyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Opera’dan Yeni Jenerasyon Tarayıcı: Opera One Farklı Bir Tarayıcı Tecrübesi Vadediyor 1 Opera, amiral gemisi tarayıcısının yerini alacak olan Opera One isimli yeni bir tarayıcı piyasaya sürdü. Norveç merkezli şirket, bu yeni tarayıcının kendisini “yapay zeka tabanlı üretken bir geleceğe” hazır hale getirecek ögelere sahip olduğunu söyledi. Geliştirici önizlemesi olarak kullanıma sunulan Opera One’ın temel özelliği, “Tab Islands” adı verilen yeni bir sekme gruplama konsepti olarak ön plana çıkıyor.

Opera One, yapay zeka ve sekme gruplama ile öne çıkıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Opera’dan Yeni Jenerasyon Tarayıcı: Opera One Farklı Bir Tarayıcı Tecrübesi Vadediyor 3 Tab Islands özelliği yapay zekayı kullanarak sekmeleri içeriğe nazaran otomatik olarak gruplandırmaya yarıyor. Örneğin, akşam yemeği için yerler arıyorsanız, farklı menülere ve pozisyonlara sahip sekmeler bir ortaya getirilecek. Bir dizi Google dokümanı üzerinde çalışıyorsanız, bunlar da birlikte gruplandırılıyor. Tıpkı formda örneğin DH forum üzerinden birden fazla sekmede sıcak fırsatlar arıyorsanız yeniden bu sekmeler küme halinde tutulacak. Açıkçası bu küme özelliği epeyce kullanışlı duruyor.

 

Ulaş Utku Bozdoğan: Opera’dan Yeni Jenerasyon Tarayıcı: Opera One Farklı Bir Tarayıcı Tecrübesi Vadediyor 5 Oluşturulan her küme sekmesi tık tıklama ile genişletilip daraltılabiliyor. Yanlışsız sekme kümesini bulmanıza yardımcı olabilecek, daraltılmış adalar için kullanışlı bir araç ipucu özelliği de sunuluyor. Opera eser yöneticisi Joanna Czajka, bu yeni yaklaşımın “akışınızı bozmadan sekmelerinizi bağlamsal kümeler halinde düzenlemenin doğal bir yolu” olduğunu söyledi. Şirket, Opera One’ın GPU aracılığıyla farklı karmaşık web animasyonlarını meselesiz bir biçimde oluşturmaya yardımcı olan Multithreaded Compositor kullandığını da kelamlarına ekledi. Czajka, bunun sekme adası ve yine tasarlanmış bir adres çubuğu üzere öteki gelecek özelliklerle daha yeterli performansa yardımcı olduğunu belirtiyor.

Yeni tarayıcı için yapay zeka merkezli özellikler açısından Opera çok fazla detay vermedi. Lakin Mart ayında amiral gemisi tarayıcısına getirdiği ChatGPT ve ChatSonic entegrasyonlarının varsayılan olarak Opera One’da da bulunduğunu belirtelim. Opera One’ın ayrıyeten 2023 içerisinde ana tarayıcının yerini alacağını ve kendi yapay zeka motorunun da kullanıma sokulacağını belirtelim. Opera One’ı indirmek için buradaki ilişkiyi ziyaret edebilirsiniz.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar