Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaOtomobilOtomotivde "6 ay 6 bin kilometre" düzenlemesi uzatıldı

Otomotivde “6 ay 6 bin kilometre” düzenlemesi uzatıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin en güçlü olduğu bölümlerden biri olan otomotiv kesiminde üretim, istihdam, ihracat ve satışlar noktasındaki olumlu gelişmelerden memnuniyet duyulduğu aktarıldı.

Açıklamada, bununla bir arada, otomotiv kesiminde son birkaç aydır arz-talep istikrarına karşıt cereyan eden fahiş fiyat oluşumlarının ve haksız ticari uygulamaların önüne geçmek, rekabetçi, adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını tekrar tesis ederek motorlu kara taşıtı alım satımında sistemli işleyişi sağlamak emeliyle otomotiv dalının yetkili kuruluşları olan otomotiv üretici ve distribütörleri, yetkili bayiler ve oto galeri temsilcileri ile Bakanlıkta 19 Haziran’da kapsamlı görüşmeler yapıldığı tabir edildi.

İnternet ilanlarındaki fahiş fiyata tedbir

Otomotiv alım satımlarında bir müddettir kimi firmalarca yürütülen stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla gayret kapsamında, bugüne kadar yürütülen ağır kontrol önlemlerine ek olarak, Bakanlıkça otomotiv dalı temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak, haksız karlara ve tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasına yönelik ek önlemlerin alınmasının mecburî hale geldiğine işaret edildi. Açıklamada, bu çerçevede alınan kararlar şöyle sıralandı:

“Otomotiv dalında yaşanan çok ve fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve birtakım haksız ticari uygulamalarla çabada yarar sağladığı bedellendirilen ‘6 ay 6 bin kilometre’ kısıtlamasına ait düzenlemenin uygulama müddeti 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay uzatıldı.

Ticari faaliyet olduğu bedellendirilen tüm ferdi satışlar ‘6 ay-6 bin kilometre’ kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlığımızca sistemli olarak denetlenecek, mevzuata terslik halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıyeten anılan satışlara ait kayıtlar ile kontrol sonuçları kayıt dışı çıkarın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile sistemli olarak paylaşılacaktır.

İnternet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler alınacaktır.

Bakanlığımızca bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve ferdî satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay-6 bin kilometre kısıtlamasına ait ağır kontrollerimize devam edilecektir.”

Liste fiyatının üzerinde fiyat talebine ceza

Açıklamada, bu kapsamda bugüne kadar, pazarlama ve satış kısıtlamasına ters süreç tesis eden işletmelere 35 milyon 110 bin 527 lira idari para cezası uygulandığı anımsatılırken, ayrıyeten, stokçuluk uygulamaları kapsamında, 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili bayiye 8 milyon 292 bin 360 lira, mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre taşıtlara erişimini zorlaştırıcı uygulamalarda bulunduğu tespit edilen 4 yetkili bayiye 17 milyon 834 bin 400 lira idari para cezası uygulandığı aktarıldı.

Haziran ayı içinde ise müşterilerden taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ettiği yahut müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilen 10 yetkili bayiye 49 milyon 44 bin 600 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlave olarak, idari para cezası uygulanan 4 yetkili bayinin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki dokümanları iptal edilmiştir. Böylece stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti tarafından bugüne kadar toplam 75 milyon 171 bin 360 lira idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar