Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaRapora nazaran, YouTube'un teklifleri çocukları silah görüntülerine yönlendiriyor

Rapora nazaran, YouTube’un teklifleri çocukları silah görüntülerine yönlendiriyor

Kar maksadı gütmeyen bir izleme kümesi olan Tech Transparency Project’e (TTP) nazaran, YouTube’un teklif algoritması “video oyunlarıyla ilgilenen erkek çocuklarını okul silahlı atak sahnelerine, silahların nasıl kullanılacağına ve değiştirileceğine ait talimatlara ve öbür silah merkezli içeriğe yönlendiriyor”.

Raporun ardındaki araştırmacılar, 9 yaşında iki erkek ve 14 yaşında iki erkek çocuğu olarak görülen dört yeni YouTube hesabı oluşturdu. Tüm hesaplar, Roblox, Lego Star Wars, Halo ve Grand Theft Auto üzere tanınan görüntü oyunlarıyla ilgili içerik oynatma listelerini izledi. Araştırmacılar daha sonra geçen Kasım ayında 30 günlük bir müddet boyunca hesapların tavsiyelerini takip ettiler.

Rapora nazaran, YouTube’un teklifleri çocukları silah görüntülerine yönlendiriyor

TTP, “Çalışma, YouTube’un atış ve silahlarla ilgili içeriği tüm oyuncu hesaplarına aktardığını, lakin YouTube tarafından önerilen görüntülere tıklayan kullanıcılara çok daha yüksek bir sayıda” olduğunu yazdı. “Bu görüntüler, okul silahlı akınlarını ve başka toplu silahlı hücum olaylarını tasvir eden sahneler içeriyordu; silahların bir insan bedenine ne kadar ziyan verebileceğinin grafik gösterimleri; ve bir tabancayı tam otomatik bir silaha dönüştürmek için nasıl yapılır kılavuzları.”

Raporda belirtildiği üzere, önerilen görüntülerden birçoğunun YouTube’un kendi siyasetlerini ihlal ettiği de görüldü. Teklifler ortasında genç bir kızın silahla ateş ettiği görüntüler ve tabancaları “tam otomatik” silahlara dönüştürme ve başka modifikasyonlar hakkında eğitimler yer alıyordu. Bu görüntülerden kimilerinden reklamlarla da para kazanıldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar