Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaReddit'in başı bilgisayar korsanları ile dertte!

Reddit’in başı bilgisayar korsanları ile dertte!

Verilerin hiçbiri halka ulaşmamış üzere görünüyor lakin bu yakında değişebilir. ALPHV olarak da bilinen fidye yazılımı çetesi BlackCat, akının sorumluluğunu üstlendi ve 80 GB sıkıştırılmış dataya sahip olduğunu argüman ediyor. “The Reddit Files” isimli bir gönderide BlackCat, Reddit’in kendisine 4,5 milyon dolar vermesi ve API fiyat artışlarını aksine çevirmesi halinde bilgileri sileceğini duyurdu.

BlackCat, bilgileri, çalışanların tıpkı Reddit’in intranet ağ geçidi üzere tasarlanmış bir web sitesini ziyaret etmeleri için “makul sesli uyarılar” aldıklarını gören bir program aracılığıyla ele geçirdi. Bir kişi, bilgisayar korsanlarının oturum açma bilgilerini ve ikinci faktör belirteçlerini çalmasına müsaade vererek tuzağa düştü. Kişi daha sonra bu yanılgısını bildirdi ve güvenlik ihlalinin Reddit kullanıcılarının şahsî bilgilerini tehlikeye atmadığına inanılıyor.

Reddit’in başı bilgisayar korsanları ile dertte!

Şimdi, aylar sonra, bilgisayar korsanları, API fiyat artışlarına karşı site çapındaki protestoların ortasında kendilerini kamuoyuna açıkladılar. Artan maliyet, Narwhal ve Apollo üzere tanınan üçüncü taraf uygulamalarını kapanmaya zorluyor ve Apollo’nun yaratıcısı Christian Selig, işinde kalabilmek için yılda 20 milyon dolar harcaması gerektiğini tez ediyor. Geliştiriciler ayrıyeten üçüncü taraf uygulamalarını kaybetmenin daha fazla sansüre ve artan reklam geliri için daha az fırsata yol açacağından korkuyor.

Büyük bir protesto ile tek seferde 8.000’e kadar alt dizinin karartıldı. Reddit CEO’su Steve Hoffman, ise The Verge ile yaptığı röportajda, “Bu beşerler mecnun, meczuplar zira evvelden parasız bir şeyler alıyorlardı ve artık bu parasız olmayacak” dedi. Hoffman ayrıyeten “popüler” kararlar vermeyen moderatörlerin misyondan alınmasını kolaylaştırmayı önerdi. Reddit kararından dönme belirtisi göstermese de, birtakım reklamverenler kesintiler devam ederken sitede reklamlarını duraklattı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar