Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYapay ZekaRusya'dan ChatGPT Rakibi Sohbet Botu: GigaChat

Rusya’dan ChatGPT Rakibi Sohbet Botu: GigaChat

Doğu Avrupa’nın en büyük bankalarından Rusya merkezli Sberbank, dünya çapındaki yapay zekâ yarışına kendi sohbet botuyla katılacağını açıkladı. Son yıllarda teknoloji yatırımlarını artıran bankanın yapay zekâ destekli sohbet botu, ChatGPT’ye rakip olmayı hedefleyecek.

Sohbet botunun adı ise uzun süredir internette bir mim olan ‘Gigachad’ karakterine benzer bir şekilde ‘GigaChat’ olarak belirlendi. GigaChat’in ilk etapta sadece davet yoluyla katılınabilecek test aşaması gerçekleşecek.

Peki bu sohbet botunu ChatGPT’den ayıran şey ne?

İnanç Can Çekmez: Rusya'Dan Chatgpt Rakibi Sohbet Botu: Gigachat 1

Sohbet botu hakkında henüz hiçbir teknik detay paylaşılmadı. Hangi dil modelini kullanacağı ve kaç parametrelik veri tabanından besleneceği gibi bilgiler bilinmese de sadece bir detaya yer verildi. Bankanın açıklamasına göre GigaChat, yabancı kaynaklı botların aksine Rus halkıyla daha ‘akıllı’ bir şekilde iletişim kuracak.

Paylaşılmayan bir diğer detay ise GigaChat’in ne zaman kullanıma açılacağı konusunda. Sberbank, yapay zekânın yayınlanacağı gün ve kimler tarafından kullanılabileceği hakkında bir detay paylaşmadı.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar