Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaSosyal Medyada Hatalarla Dolu Yapay Zekâ Görseli Paylaşan Xbox'a Tepki Yağdı: Microsoft,...

Sosyal Medyada Hatalarla Dolu Yapay Zekâ Görseli Paylaşan Xbox’a Tepki Yağdı: Microsoft, Gönderiyi Hemen Kaldırdı

DALL-E ve Midjourney başta olmak üzere görsel üreten yapay zekâ araçları, son zamanlarda ciddi anlamda gelişerek gerçeğinden ayırt edemediğimiz görseller oluşturmaya başladı. Ancak ara sıra bu tarz modellerin hatalar yaptığını görüyorduk. Öte yandan büyük şirketlerin bu şekilde görseller oluşturması, hele de hatalılarsa büyük tepki çekiyordu.

Bu tarz bir olay, yapay zekâ konusunda da öne çıkan teknoloji devi Microsoft’ta yaşandı. Şirket, Xbox’a ait bir sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaştı. Kullanıcıların bu fotoğrafı yapay zekânın oluşturduğunu anlaması uzun sürmedi.

Xbox tarafından paylaşılan hatalarla dolu bu görsel, kısa sürede kaldırıldı

Ulaş Utku Bozdoğan: Sosyal Medyada Hatalarla Dolu Yapay Zekâ Görseli Paylaşan Xbox'A Tepki Yağdı: Microsoft, Gönderiyi Hemen Kaldırdı 1

Yukarıdaki ekran görüntüsünden “ID@Xbox” hesabının yaptığı paylaşımı görebilirsiniz. Bu, Xbox’ın bağımsız oyunlara odaklı resmî hesabı. Yılın en iyi bağımsız oyunlarını kutlamak isteyen şirket, bu görseli, “Bağımsız (indie) harikalar diyarında yürüyoruz. Bu yılki favori bağımsız oyununuz neydi?” ifadeleriyle paylaştı.

İlk bakışta bu görsel masum görünüyor. Ancak biraz detaylı incelediğimizde hemen yapay zekâ tarafından oluşturulduğunu anlayabiliyoruz çünkü komik hatalarla dolu. Çocuklardan birinin bıyığının olması, bozuk yüzler, ID yazısında oturan adamın üst dudağının yerinde diş yer alması bu hatalardan bazıları. Şirket, bu durum fark edildikten sonra hemen gönderiyi kaldırdı.

Gönderi, kullanıcılardan büyük tepki çekti

Tahmin edebileceğiniz gibi böyle hatalarla dolu “ucuz” bir görsel kısa sürede tepki çekti. Bunda şaşıracak bir şey yok. Milyar dolarlık Microsoft’un Xbox tarafındaki 125 bin takipçili bir resmî hesapta böyle bir şeyin paylaşılması pek normal değil. Özellikle şirketin yapay zekâya milyar dolarlar yatırdığını düşünürsek daha da garip.

Kullanıcılar, X üzerinden yaptığı paylaşımlarda hem dalga geçti hem de şirketi gerçek sanatçılarla çalışmadığı için eleştirdi. Bir kullanıcı, “Yapay zekâyı kullanmanın ‘bağımsız geliştiricileri umursamıyoruz’ demekten farkı yok” derken bir başkası ise “Reklam yapması için bir sanatçıyı işe alamıyorsanız bunu bağımsız geliştiricilere de yapabileceğinizi düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. Gönderiyi sessiz sedasız kaldıran şirket, henüz bir açıklama yapmadı.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar