Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaİnternetStarlink artık rakipsiz değil!

Starlink artık rakipsiz değil!

Protoflight ismi verilen vazife, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan saat 14:06’da havalandı.

Amazon, Starlink gibisi internet uydu teşebbüsü Project Kuiper üzerinde uzun müddettir çalışıyor. Daha evvel prototiplerin geçen yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesi planlanıyordu.

Şirket, Protflight’ı, uzaydan gerçek dünya (veya daha doğrusu dünya dışı) datalarını kaydetme ve bunu laboratuvar ve saha testlerinden elde edilen bulgulara ekleme talihi veren değerli bir öğrenme fırsatı olarak görüyor. Amazon, ağın yer ve uzayda nasıl performans göstereceğine dair daha fazla bilgi edinmeyi umuyor. Bu birebir vakitte uydu sürece, fırlatma ve vazife operasyonlarına yönelik bir test. Vazife bittiğinde Amazon, atmosferde yanmadan evvel her iki uyduyu da etkin olarak yörüngeden çıkaracak.

Starlink artık rakipsiz değil!

Project Kuiper’in teknolojiden sorumlu lider yardımcısı Rajeev Badyal, “Burada laboratuvarımızda kapsamlı testler yaptık ve uydu tasarımımıza yüksek derecede güveniyoruz, fakat yörünge testlerinin yerini hiçbir şey tutamaz” dedi. “Bu, Amazon’un uyduları uzaya birinci yerleştirmesi ve vazife nasıl gelişirse gelişsin inanılmaz ölçüde yeni bilgi edineceğiz.”

Amazon, Project Kuiper’ın gayesinin dünya çapında hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklara süratli ve uygun fiyatlı geniş bant sunmak olduğunu söylüyor. FCC onayını aldıktan sonra önümüzdeki altı yıl içinde 3.200’den fazla uyduyu konuşlandırmayı planlıyor ve KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 prototipleri birinci yinelemeler. Üretim uydularını 2024 yılının birinci yarısında fırlatmayı ve gelecek yılın sonuna kadar birtakım müşterilerle beta testlerine başlamayı planlıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar