Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilStockholm içten yanmalı motorlu araçların kent merkezine girişini yasakladı

Stockholm içten yanmalı motorlu araçların kent merkezine girişini yasakladı

Sonuçta gezegende 1,4 milyardan fazla içten yanmalı motorlu araç dolaşıyor. Bu da atmosfere çok fazla karbon monoksit, nitrojen oksit ve hidrokarbon salınması manasına geliyor.

Biz elektrikli araçların yükselişini beklerken, kimi bölgeler, içten yanmalı motorlarla ilgili hava kirliliği problemini araçları büsbütün yasaklayarak çözmeyi üstlendi. İsveç’in başşehri Stockholm, şehir merkezinde dizel ve akaryakıtlı araçların yasaklandığını duyurdu.

Yasak 2025’te yürürlüğe girecek, yani eski yıpranmış Dodge’unuzla Stockholm etrafında yarışmak için hala bir yıldan fazla vaktiniz var. Lakin yeni siyaset, akaryakıtlı ambulanslar ve polis otomobillerinin yanı sıra kent merkezinde hibrit kamyonetlere de müsaade vermeye devam edecek. Ek olarak, belgelenmiş bir maniniz varsa, istediğiniz her aracı istediğiniz her yerde kullanabileceksiniz.

Stockholm içten yanmalı motorlu araçların kent merkezine girişini yasakladı

Yasak başşehrin tamamını etkilemeyecek. Yalnızca kent merkezi denilen, kentin göbeğinde 20 bloktan oluşan bir alan için geçerli olacak. Stockholm’ün ulaşımdan sorumlu belediye lider yardımcısı Lars Stromgren, hareketi duyurdu ve mevcut şartların “tamamen kabul edilemez” olduğunu belirterek, kentin havasının “bebeklerde akciğer rahatsızlıklarına ve yaşlıların erken ölmesine neden olduğunu” belirtti.

Elektrikli araçların elbette kent merkezinde rastgele bir kısıtlama olmaksızın kullanılmasına müsaade verilecek. Stockholm’ün yeni siyaseti, ortalarında Londra, Madrid, Berlin ve Paris’in de bulunduğu Avrupa genelindeki kentlerdeki öteki düşük emisyon bölgelerine katılıyor. Lakin Stockholm bu neredeyse büsbütün yasaklamayla başka Avrupa kentlerinden daha ileri gidiyor. Örneğin Londra, düşük emisyon bölgesinden geçmek için içten yanmalı araçlara fiyat uygularken, Paris, Atina ve Madrid dizel araçları yasakladı.

Karşı çıkanlar Stockholm’ün siyasetinin çok aşırı olduğunu söylüyor. İsveç Ulaştırma İşletmeleri Konfederasyonu ise kentin iktidardaki siyasi partisinin yanma kaynaklı emisyonları daha da azaltmak için “çok acelesi” olduğunu söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar