Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaOtomobilTesla, ABD'de 43.990 dolarlık geriden çekişli Model Y'yi sunuyor

Tesla, ABD’de 43.990 dolarlık geriden çekişli Model Y’yi sunuyor

Bu, alıcılara 43.990 dolara gelecek fakat 7.500 dolarlık tam vergi kredisiyle elektrikli aracın maliyeti 36.490 dolara kadar düşebilecek. Electrek’in belirttiği üzere bu versiyon, yakın vakitte üretimi durdurulan Model Y Dört Tekerlekten Çekişli sistemin yerini alacak. Ayrıyeten AWD’den 3.750 dolar daha ucuzdur ve bu da onu en uygun fiyatlı Model Y MESKEN yapıyor.

Bloomberg, aracın muhtemelen yüksek nikel pil bileşimlerine nazaran üretimi daha az maliyetli olan lityum-demir fosfat pilleri kullandığını söylüyor. Pillerin Tesla’nın bu sürümü daha düşük bir fiyata satmasına imkan sağlaması mümkün olsa da Electrek, EV’nin 260 mil menzile sahip olmasının, durdurulan AWD Model Y’nin ise 279 mil menzile sahip olmasının nedeninin de bunlar olduğuna inanıyor.

Tesla, ABD’de 43.990 dolarlık arttan çekişli Model Y’yi sunuyor

Bununla birlikte, evvelki çalışmalar lityum-demir fosfat pillerin nikel pillerden daha verimli ve çok daha uzun ömürlü olduğunu ortaya çıkardı.

Arkadan çekişli Model Y, 135 mil/saat sürate ulaşabiliyor ve 6,6 saniyede sıfırdan 60 mil/saat sürate çıkabiliyor. Tesla, yeni MESKEN için teslimatlara bu ay ve bir sonraki ay başlayacağını söylüyor fakat her vakit olduğu üzere müşterilerin Geliştirilmiş Otopilot (6.000 dolar) ve Tam Otomatik Sürüş (12.000 dolar) için ekstra ödeme yapması gerekecek. Araba üreticisi, son üç aylık kar raporunda teslimatlarının Wall Street’in düşen beklentilerinin altında kaldığını itiraf etti. Lakin yeniden de yılın tamamında 1,8 milyon teslimat yapmayı bekliyor ve yeni Model Y’nin bu gayeye ulaşmasına yardımcı olup olamayacağını vakit gösterecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar