Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaOtomobilTesla Avrupa'nın en büyüğü olmaya devam ediyor

Tesla Avrupa’nın en büyüğü olmaya devam ediyor

Avrupa’da elektrikli araba talebinin artmasıyla Tesla ve MG süratle ilerlerken, klasik araba üreticileri bu iki markanın gerisinde kalıyor. JATO Dynamics’in yeni bilgilerine nazaran, Nisan ayında Avrupa’da yeni kaydedilen arabaların %22’si elektrikliydi. Bu oran, yalnızca 2022 Aralık’ta ulaşılan %25’ten biraz geride, bu da tüketicilerin elektrikli araçlara olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

Tesla, bu değişimin öncüsüdür. 2023’ün Ağustos ayında yalnızca Avrupa’da 33,809 araç kaydedildi. Bu sayı, bir evvelki yıla nazaran %240’lık bir artışa işaret ediyor. Bilhassa Model Y ve Model 3 olmak üzere bu satış sayıları, Tesla’nın Avrupa’daki muvaffakiyetini getiren anahtar modellerdir. Model Y, 169.000’den fazla satış sayısına ulaştı ve Avrupa pazarında bu yılın başkanı olmaya devam ediyor.

Tesla Avrupa’nın en büyüğü olmaya devam ediyor

Ancak Tesla tek başına ilerlemiyor. MG, esasen İngiliz kökenli lakin artık Çin mülkiyetinde olan bir marka, süratle yükseliyor. Ağustos ayında MG, neredeyse 14,900 araç sattı ve bu satışların %59’u elektrikli modellerden oluştu. Bu satış hacmi, elektrikli araç dalında MG’yi Audi, Skoda ve Peugeot üzere esaslı markaların önüne taşıdı.

Geleneksel markalar ise sıkıntı vakitler yaşıyor. Volkswagen, Ford ve Hyundai üzere esaslı markaların pazar hissesi daralıyor. Tesla’nın fiyatları düşürme stratejisi, daha geniş bir müşteri kitlesini çekiyor ve MG, uygun fiyatlı EV’leri ile tesirli bir biçimde rekabet ediyor. Sonuç olarak, klasik araba üreticileri, Tesla’nın rekabetçi fiyatlandırması ve MG’nin pahalı teklifleri ortasında sıkışıp kaldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar