Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaOtomobilTesla'dan Elektrikli Arabaların Menzilini Artıracak Tahlil

Tesla’dan Elektrikli Arabaların Menzilini Artıracak Tahlil

Piyasaya sürdüğü elektrikli otomobillerle sektörün seyrini değiştiren Tesla, Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilen “2022 IdeenExpo” etkinliklerinde boy gösterdi. Şirket, etkinlikler kapsamında en yeni teknolojilerinden elektrikli otomobil menzil genişletici dorsesini sergiledi. Bu dorse, elektrikli otomobiller için kritik bir önem arz edecek.

Elektrikli otomobillerin en önemli problemi, menzil uzunlukları. Şu an için istenen düzeyde olmayan bataryalar, araçların birkaç yüz kilometre yol gittikten sonra saatler boyunca istasyonda beklemesine neden oluyor. Ancak geliştirilen menzil genişletici, bu sorunun önüne geçecek gibi görünüyor. Zira elektrikli araç sahipleri, bu dorseyi kullanarak güneş enerjisinden faydalanıp, otomobillerini şarj edecekler.

Karşınızda, Tesla’nın güneş enerjisinden faydalanan menzil genişletme dorsesi

Ulaş Utku Bozdoğan: Tesla'Dan Elektrikli Arabaların Menzilini Artıracak Tahlil 1

Yukarıdaki fotoğraf, henüz prototip aşamasında olan dorseyi gözler önüne seriyor. Açılabilen panellere sahip olan dorse, araç hem park hem de hareket halindeyken kullanılabilecek gibi görünüyor. Böylelikle elektrikli otomobilin istasyon aramasına gerek olmayacak. Çünkü güneş enerjisini elektriğe dönüştüren bu dorse, güneşin olduğu her yerde kullanılabilecek. Bu arada; dorsenin üzerindeki Starlink internet ekipmanını atlamayalım. Hatırlayanlarınız olacaktır; geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Starlink’in yeni bir yetki aldığını ve bu yetki ile hareket halindeki tüm araçlarda kullanılabilir olduğunu aktarmıştık.

Tesla’nın göstermiş olduğu dorse, elektrikli otomobillerin ‘menzil’ sorununa bir çözüm sunmuş olsa da bu çözüm pek de pratik değil. Zira birkaç yüz kilometre menzil kazanabilmek için aracın arkasına neredeyse bir araba büyüklüğünde bir dorse bağlamak, çoğu sürücünün tercih etmek istemeyeceği bir yöntem. Yine de tesla, bu konuda alternatif çözümler üzerinde çalıştığını göstermiş oldu.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar