Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaİnternetTikTok artık büsbütün yasaklanmaya başladı

TikTok artık büsbütün yasaklanmaya başladı

Meral Erden: Tiktok Artık Büsbütün Yasaklanmaya Başladı 1 Sıkıntı durumdaki toplumsal medya hizmeti TikTok yakın gelecekte ABD’nin Montana eyaletinde yasaklanacak. Eyalet yasama meclisinin TikTok’un yasaklanmasını öngören bir tasarı kısa bir mühlet evvel onaylandı. TikTok son aylarda ABD’de hem Kongre hem de eyalet yasama organları tarafından artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı, lakin Montana’nın kararı TikTok’u herkes için yasaklıyor.

TikTok için bir ilk

Yeni yasaya nazaran, Apple ve Google‘ın taşınabilir uygulama mağazaları TikTok’u Montana eyaleti içinde indirmeye sunamayacak. Tasarının resmi olarak 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu ortada TikTok’un devlet aygıtlarında devlet çalışanları yerine sıradan vatandaşlar tarafından kullanılmasını yasaklayan bir yasa birinci kere kabul ediliyor. Aslında ABD ve kimi ülkelerde TikTok, devlet çalışanlarına yasaklanmıştı.

Montana valisi Greg Gianforte, yaptığı açıklamada TikTok’un vatandaşların özel bilgilerini ve hassas kişisel bilgilerini, Çin Komünist Partisi ile paylaştığını argüman etti. TikTok’un ya da ana şirketi ByteDance‘ın uygulama bilgilerini Çin hükümetiyle paylaştığına dair rastgele bir delil bulunmamakla birlikte TikTok, çalışanlarının uygulama bilgilerini kullanarak gazetecilerin pozisyonlarını gözetlediği bir olayı kabul etti. Bu skandal, uygulama ve kapalılık kaygılarıyla ilgili tartışmalarda sık sık lisana getiriliyor.

Öte yandan TikTok tarafından yapılan açıklamada yasanın “TikTok’u hukuka karşıt bir biçimde yasaklayarak Montana halkının haklarını ihlal ettiğini” söyledi. Ana şirketi ByteDance’in Montana eyaletine karşı dava açması beklenen görünüyor. Bununla birlikte Google ve Apple’ın hali da şimdilik belirli değil. Daha fazla eyalet TikTok’u bu formda yasaklarsa mevzunun bir de lojistik yükü devreye girecek. Tüm bunların nasıl sonuçlanacağına dair bir sürü bilinmeyen var, lakin kesin olan tek şey Montana’nın önümüzdeki aylarda mahkemede birtakım zorluklarla karşılaşacağıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar