Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaMobilApple şayet bunu başarırsa, Samsung’u bir defa daha alt edebilir

Apple şayet bunu başarırsa, Samsung’u bir defa daha alt edebilir

Vivo, Oppo, Xiaomi ve Huawei üzere rakiplerin önünde bir rekabet var. Samsung vs. Apple.

Akıllı telefon yonga seti teknolojisinde 3nm süreci, kıymetli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut 4nm işleme kıyasla, performans ve güç verimliliğinde değerli iyileştirmeler vaat ediyor. Yaklaşan eserlerde, örneğin iPhone 15 ve Galaxy S24 üzere aygıtlarda, bu durum daha uzun pil ömrü ve daha süratli performans manasına gelebilir. Fakat rekabette üstünlük sağlayacak olan birinci üretici kim olacak? Tezlere nazaran Apple, bu yıl TSMC’nin 3nm kapasitesinin %90’ını elinde tutuyor. Bu durum, Apple’a rakipleri karşısında kıymetli bir avantaj sağlayabilir.

Yeni bir rapor, Apple’ın bu yıl TSMC’nin 3nm kapasitesinin %90’ını denetim ettiğini belirtiyor. Bu durum, iPhone üreticisinin en gelişmiş yonga üretim sürecine birinci erişimi elde edeceği anlamına geliyor ve bu, Apple’a rakipleri karşısında kıymetli bir avantaj sunabilir. 3nm süreç, mevcut 4nm sürece kıyasla performans ve güç verimliliğinde bariz iyileştirmeler getirebilir.

Apple şayet bunu başarırsa, Samsung’u bir sefer daha alt edebilir

Bu durum, Apple’ın yakın gelecekteki eserlerinde, örneğin iPhone 15 ve M3 MacBook Air’de daha uzun pil ömrü ve daha süratli performansa neden olabilir. Raporda, Apple’ın 2020 yılından bu yana 3nm yonga seti siparişi verdiği belirtiliyor. Bu da şirketin uzun vadeli planlama yaptığını gösteriyor. Bu durum, yeni bir eser kategorisi olan otonom araçları piyasaya sürmeye hazırlandığı manasına gelebilir.

Apple’ın 3nm kapasitesini biriktirmesinin rakipleri üzerindeki tesiri şimdi bilinmeyen. Qualcomm, Samsung ve MediaTek üzere firmaların yakın vakitte 3nm yonga setlerini piyasaya sürmeleri bekleniyor, lakin kâfi yonga setine sahip olabilmek için 2024 yahut 2025 yılına kadar beklemeleri gerekebilir. Bu durum, Apple’a pazarda değerli bir avantaj sağlayabilir.

2024 yılında, TSMC’nin 3nm kapasitesini artırması bekleniyor. Bu, Apple’ın biriktirdiği kapasitenin yarattığı arz kısıtlamalarını hafifletebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar