Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok bir defa daha mahkeme salonlarında!

TikTok bir defa daha mahkeme salonlarında!

Montana’nın akabinde TikTok artık de Utah tarafından tenkitlere maruz kaldı. Bu defa Utah, platforma karşı tüzel bir tavır takındı. Eyalet, uygulamanın kullanıcılarına güvenlik tedbirleri hakkında aldatıcı bilgiler vermekle kalmayıp, çocukları potansiyel olarak ziyanlı toplumsal medya alışkanlıklarıyla da baş başa bıraktığını tez ediyor.

Utah, bu cins bir aksiyonda bulunan birinci eyalet olmasa da – Arkansas ve Indiana da misal davalarda bulundu – bu durum, ulusal bir tartışmanın aciliyetini ortaya koyuyor. ABD Yüksek Mahkemesi, toplumsal medya platformlarına eyalet düzenlemelerinin yasallığını düşünürken, Utah davası ülke genelinde siyaset değişikliği için bir dönüm noktası olabilir.

Utah, çocuklar ve gençlerin toplumsal medya uygulamalarını çok kullanımını sınırlamayı hedefleyen maddeleri kabul ederek birinci ABD eyaleti oldu. Bu yasalar, önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek ve dijital sokağa çıkma yasakları getirecek, tıpkı vakitte reşit olmayanlar için ebeveyn onayı gerektirecek, bu da Utah’ı bu düzenleyici alandaki öncülerden biri yapacak.

TikTok bir kere daha mahkeme salonlarında!

Eleştirmenler, bu kanunların çocukların kapalılığına müdahale edebileceğini, bilhassa de LGBTQ gençler üzere savunmasız kümeleri etkileyebileceğini savunsa da, artan halk sıhhati kaygılarını göz gerisi etmek sıkıntı. Davada belirtilen çalışmalar, günde üç saatten fazla toplumsal medyada vakit geçiren çocukların makûs zihinsel sıhhat sonuçları riskini iki katına çıkardığını gösteriyor. Bu tasa verici istatistikler ışığında, Utah Başsavcısı Sean Reyes, uygulamanın algoritmasının genç zihinleri tuzağa düşüren “acımasız bir slot makinesi” olarak hizmet verdiğini savunuyor.

TikTok’a gelen karşılığa nazaran, şirket zati 18 yaş altındaki kullanıcılar için 60 dakikalık bir müddet sınırlaması getirdiğini tez ediyor. Fakat, Utah davası, uygulamanın “yıkıcı davranışında” daha fazlasını talep ediyor: para cezaları, yaptırımlar ve hatta uygulamaya yapılan değişiklikler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar