Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok da savaş konumuna geçti!

TikTok da savaş konumuna geçti!

TikTok, son periyotta artan aldatıcı ve şiddet içerikli paylaşımların önüne geçmek ismine yeni bir adım attı. Bilhassa İsrail-Hamas çatışması sonrasında, bu tip içeriklerin yayılmasını engellemek için yeni bir yaklaşım benimsedi. Meta üzere toplumsal medya devleri de misal adımlar atsa da TikTok, bu sorunu daha süratli ve global bir perspektiften ele alıyor.

Sosyal medya platformu, medya içeriklerini denetlemek üzere 40.000 güvenlik uzmanından oluşan küresel bir komuta merkezi oluşturdu. Bu takım, her bölgenin kendine mahsus hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak, aldatıcı içerikleri tespit etmek için çalışıyor. Farklı kültürlerden gelen bu kontrol takımı, TikTok’un karşılığının yalnızca süratli değil, birebir vakitte kültürel olarak da hassas olmasını sağlıyor.

TikTok da savaş konumuna geçti!

TikTok, bu bağlamda, Arapça ve İbranice üzere lisanlara hakim moderatörler işe alarak lisan bazlı kontrollere yatırım yapıyor. Bu, hem ziyanlı içeriği daha gerçek bir biçimde tespit etmek hem de lisan ve kültürle ilgili ince ayrıntıları gözden kaçırmamak için kıymetli. 2021’de, bir moderatörün işin zihinsel travma yarattığını argüman ederek şirkete dava açmasının akabinde, TikTok moderatörlerin ruhsal sıhhatini desteklemek için önlemler aldı.

Ayrıca, TikTok, aldatıcı bilgi ve grafik içeriğe karşı teknolojik tedbirler alıyor. Görüntüleri yalnızca kaldırmakla kalmayıp, görüntünün hakikat sebeplerle platformda kalmasını sağlamayı hedefliyor. Kullanıcılar, kamusal faydası olan grafik içerikler için seçim ekranlarıyla karşılaşacak ve canlı yayın yapabilecek şahıslar üzerinde sınırlamalar getirildi. Yalnızca Ekim’in 7’si ile 15’i ortasında, TikTok İsrail-Gazze durumuyla ilgili yaklaşık 500.000 görüntüyü kaldırdı ve 8.000 canlı yayını durdurdu. İlerleyen devirlerde, şirket aldatıcı bilgi ikazlarını İngilizce, İbranice ve Arapça lisanlarında sunacak. Bu çok katmanlı yaklaşım, TikTok’un yalnızca mevcut sıkıntılara değil, kullanıcıları için daha inançlı bir dijital geleceğe de odaklandığını gösteriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar