Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgi veren görüntüleri kaldırıyor

TikTok, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgi veren görüntüleri kaldırıyor

Daily Beast’in haberine nazaran değişiklik 21 Nisan’da yürürlüğe girdi. Hizmetin duyurusuna nazaran, TikTok artık iklim kriziyle ilgili “köklü bilimsel fikir birliğini baltalayan” içeriğe müsaade vermeyecek.

TikTok, bilimsel fikir birliğine ters olmadığı sürece iklim değişikliğiyle ilgili hükümet siyasetleri üzere tartışmaları ele alan görüntülere müsaade vermeye devam edecek. Fakat şirket artık yeni siyasetini ihlal eden içerikleri silmeye başlayacak ve iklim bilgisi arayan rastgele bir kullanıcı, TikTok’un Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa kararlaştırdığı “yetkili bilgilere” yönlendirilecek.

TikTok, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgi veren görüntüleri kaldırıyor

2022’de NewsGuard’daki internet inanç araştırmacıları, yanlış bilgilendirme hakkında bir rapor yayınladı. Araştırmacılar TikTok’un öbür bahislerin yanı sıra iklim değişikliği hakkında da yanlış bilgilerle dolu olduğunu bulmuşlardı ve bu terimi aradıklarında “iklim değişikliği çürütüldü” ve “iklim değişikliği yok” üzere arama teklifleri geldiğini açıklamışlardı. Misal formda salgının en ağır olduğu periyotta, COVID-19 görüntüleri aratınca “covid aşısı hiv” içeren tekliflerle karşılaşılıyordu. Ayrıyeten, yanlış bilgilendirme bilhassa ABD’deki başkanlık seçimleri devrinde de hayli yaygındı. TikTok bugüne kadar seçimle ilgili 300.000’den fazla görüntüyü ve COVID-19 ile ilgili yanlış bilgiler paylaşan 50.000’den fazla görüntüyü kaldırdı.

TikTok, iklim değişikliği ile ilgili yeni siyasetini tanıttığında, içerik oluşturan yapay zeka teknolojisini kapsayan yeni kurallar da ekledi. TikTok’ta dijital olarak manipüle edilen yahut oluşturulan tüm medya artık “sentetik”, “sahte” yahut “değiştirilmiş” üzere uygun etiketlerle gelecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar