Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaOtomobilToyota: 260 Bin Müşteri Verisi Sızdırıldı - Webtekno

Toyota: 260 Bin Müşteri Verisi Sızdırıldı – Webtekno

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Toyota, bundan iki hafta önce on yıl boyunca iki milyondan fazla müşteri verisinin internete sızdırıldığını duyurmuştu. Japonya merkezli şirket, bugün ise yakın zamanda ekstra birçok verinin ifşa edildiğini duyurdu.

Toyota’nın bugünkü açıklamalarına göre son zamanlarda 260.000 araç sahibinin verilerinin sızdığı keşfedildi. Verilere, bulut servisindeki hatalı yapılandırma nedeniyle potansiyel olarak dışarıdan erişilebildiği ifade edildi. Bu servis, Toyota müşterilerinin araçlarından internet hizmetleri almasına olanak tanıyordu. Bu hizmetler, araçların durumu, araç içi eğlence ve arıza veya kaza durumunda yardım gibi konularda verileri içeriyor.

Japonya’daki müşterileri etkileyen veriler, konum veya müşterileri tanımlayan verileri içermiyor

Şinasi Kaya: Toyota: 260 Bin Müşteri Verisi Sızdırıldı - Webtekno 1

Toyota, soruna bulut sistemleri hakkında gerçekleştirdiği geniş çaplı bir araştırma sonucunda ulaşıldığını aktardı. Sızan veriler, ise araç içi cihaz tanımlayıcıları ve Japonya’daki müşterilerin navigasyon sistemlerindeki haritalama verilerini içeriyor. Ancak şirket, bunların konum veya müşterileri tanımlayan bilgileri kapsamadığının altını çiziyor.

Sızıntıdan 2007 yılında araç satın alan müşterilere kadar birçok farklı kişi etkilenirken veriler, Şubat 2015 ve Mayıs 2023 arasını kapsıyor. Toyota, sızıntıdan etkilenen müşterilere ayrı bir özür göndereceğini de ekliyor.

Bunların yanı sıra otomobil devi, henüz tam sayısı bilinmeyen Japonya dışındaki bazı müşterilerin de verilerinin sızdığını duyurdu. Ekim 2016 ve Mayıs 2023 arasını kapsayan bu verilerin sahipleri, Asya ve Okyanusya’dan müşteriler. Şirkete göre veriler, isim ve e-posta gibi bilgileri içeriyor.

Son olarak Toyota, verilere erişildiğine veya verilerin kopyalandığına dair herhangi bir kanıta ulaşamadığını ekledi.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar