Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaDonanımTSMC’nin Japon rakibi milyarlarca dolar yatırım yapıyor: Amaç çok büyük

TSMC’nin Japon rakibi milyarlarca dolar yatırım yapıyor: Amaç çok büyük

Ulaş Utku Bozdoğan: Tsmc’nin Japon Rakibi Milyarlarca Dolar Yatırım Yapıyor: Amaç Çok Büyük 1 Japonya’da bulunan yarı iletken üreticisi Rapidus, ülkenin çip sanayisini yine canlandırmak için dev yatırımlar yapıyor. Rapidus, 2027 yılına kadar yeni tesislerin inşası ve son teknoloji 2nm üretimi ile yalnızca dört yıl içinde Japonya’nın TSMC’si olmayı hedefliyor.

Yeni kurulan bir Japon yarı iletken üretim şirketi olan Rapidus, yalnızca dört yıl içinde çip alanında değerli bir oyuncu haline gelmeyi planlıyor. Firmanın gayeleri epeyce agresif görülüyor. TSMC ve Samsung ile direkt rekabete girecek olan firma, 2027 yılına kadar 2 nanometre çip üretimine başlamayı hedefliyor.

Rapidus’un maksatları çok agresif

Ulaş Utku Bozdoğan: Tsmc’nin Japon Rakibi Milyarlarca Dolar Yatırım Yapıyor: Amaç Çok Büyük 3 Rapidus, Sony ve Toyota gibi şirketlerin ve hatta Japon hükümetinin stratejik yatırımlarıyla yeni fabrikaya şimdiden milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bloomberg’e nazaran, hükümet yeni yarı iletken üreticisi için şimdiden yıllık 2,4 milyar doların üzerinde bir bütçe ayırmış durumda. Rapidus İdare Heyeti Lideri Tetsuro Higashi Bloomberg’e verdiği demeçte, “Pazarda birinci olursak ve yapay zeka üzere muhakkak alanlar için çip üretmeye odaklanırsak önümüzde büyük fırsatlar var” dedi.

Bununla birlikte, TSMC ve Samsung’un 2025’in sonlarına kadar 2nm çip üretmeyi planlıyor. Münasebetiyle Rapidus, bu alanda birincilerden birisi olmayacak lakin tesisi açıldığında çok geride de bulunmayacak. Alışılmış her şey planlandığı üzere masraf ve üretim 2027’de başlarsa. Rapidus gelecekte 1.4nm yonga üretebileceğinden de emin. Rapidus’a nazaran geçtiğimiz yıl en büyük mahzur paraydı. Bu bir mani olmaktan kalktı. Öte yandan daha evvelki bir haberimizde firmanın IBM ile “yarı iletken araştırma, geliştirme ve üretiminde global bir önder olmak için” stratejik bir iştirak kurduğunu sizlere aktarmıştık. Tüm bunların ışığında tahminen Rapidus’un dört yıl içinde yarı iletken pazarının en büyüklerinde olmayacak fakat ismini sık sık duyacağımız bir oyuncu haline gelecek.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar