Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter yasaklara karşın Çin'de rekor kırıyor!

Twitter yasaklara karşın Çin’de rekor kırıyor!

20 Aralık’ta meydana gelen Twitter çökmesi, dünya genelinde milyonlarca kullanıcının platforma erişim zahmeti yaşamasına neden olurken, enteresan bir halde Çin’de de büyük yankı uyandırdı. Bilindiği üzere, Çin hükümeti tarafından 2009 yılında yasaklanan Twitter, ülkede erişime kapalı olmasına karşın olay Çinli toplumsal medya platformu Weibo’da trend olmayı başardı.

Twitter’ın çökmesi, Çinli kullanıcılar ortasında aslında yasaklı olan platforma erişim sağlamada yaşanan zorlukları gündeme getirdi. Weibo’da, Twitter’a hasret duyan ve bu durumdan yakınan pek çok Çinli kullanıcının paylaşımları süratle popülerlik kazandı. Çinli toplumsal medya kullanıcıları, Twitter’ın çökmesinin akabinde, platforma olan erişimlerinin kısıtlanmasına bir defa daha reaksiyon gösterdi.

Twitter yasaklara karşın Çin’de rekor kırıyor!

İlginç bir halde, Çin’de yaşanan Twitter olayı, VPN kullanımını da tekrar gündeme getirdi. Çin hükümeti tarafından sıkı bir halde denetlenen internet erişimi, Twitter üzere yasaklı platformlara giriş yapmayı zorlaştırsa da, birtakım Çinli kullanıcılar VPN’leri kullanarak bu kısıtlamaları aşmaya devam etti. Twitter’ın çökmesi, Çinli kullanıcılar ortasında VPN kullanımının artmasına ve yasaklı platformlara erişim konusundaki hasretlerini gidermeye çalışmalarına neden oldu.

Weibo’da gündeme oturan Twitter çökmesi, toplumsal medya kullanıcılarının aktüel olaylar hakkında birbirleriyle etkileşimde bulunma ve fikir alışverişi yapma isteğini gösterdi. Çin’de yasaklı olan Twitter’a olan ilgi ve hasret, kullanıcıların alternatif yollarla erişim sağlama gayretlerini bir sefer daha gün yüzüne çıkardı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar