Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter yüzünden mahpusa girince, Twitter’a dava açtı

Twitter yüzünden mahpusa girince, Twitter’a dava açtı

Şimdi, Suudi Arabistan’ı eleştiren bir Twitter hesabını işlettiği için kaçırıldığı ve azap gördüğü tez edilen Abdulrahman al-Sadhan’ın kız kardeşi, Twitter’ı çalışanlarının kimliğini ifşa etmesine müsaade verdiği için maddeyi çiğnemekle suçlayarak dava açtı.

Areej al-Sadhan, Haraççıların Tesirindeki ve Yolsuzluğa Uğrayan Örgütler (RICO) yasası uyarınca kendisi ve erkek kardeşi ismine şikayette bulundu. Kardeşi Abdulrahman, teröre dayanak vermekten 20 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Areej şikayetinde Twitter’ı kardeşinin kimlik bilgilerini Suudi Arabistan hükümetine vermekle, bunun da şartlarını ve şartlarını açıkça ihlal etmesiyle suçluyor. “Bu, her Twitter kullanıcısını riske atıyor. Sonuç olarak, Suudi Arabistan, sadece Twitter hesabında Suudi baskısını eleştirdiği için kardeşimi kaçırdı, azap yaptı, mahpusa attı ve düzmece bir yargılamayla 20 yıl mahpus cezasına çarptırdı. ” Suudi hükümeti, görünüşe nazaran Abdulrahman’ın hayatta olup olmadığı hakkında hiçbir fikri olmayan ailesiyle temas kurmasını engelledi.

Twitter yüzünden mahpusa girince, Twitter’a dava açtı

Dava, Abouammo ve Ali Alzabarah isimli öbür bir eski Twitter çalışanının 2015 yılında bâtın Twitter kullanıcı datalarına 30.892 kere eriştiğini belirtiyor. Daha sonra Suudi Arabistan’a isimler, doğum tarihleri, aygıt tanımlayıcıları, telefon numaraları, IP adresleri ve kullanıcı hesaplarıyla bağlı oturum IP geçmişleri dahil olmak üzere 6.000 Twitter kullanıcı hesabı için tanımlayıcı bilgiler verdiği sav edildi.

Twitter muhtemelen Suudilerin casusluk faaliyetlerini onaylamadığını yahut bunun farkında olmadığını söyleyerek kendini savunacak olsa da, dava ayrıyeten ABD istihbarat teşkilatlarının şirketi Alzabarah’ın 2015 sonlarında Suudi Arabistan’a kullanıcı bilgileri vermesi konusunda uyardığını belirtiyor. Şikayette, o vakitler Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey’in “Suudi Arabistan’ın habis faaliyetlerini ve çeşitli hatalarını çok yeterli bilmesine rağmen” Muhammed bin Salman ile görüştüğü uyarısı yer alıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar