Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaİnternetTwitter’dan Türkiye açıklaması: Engellenen hesaplar ve ayrıntılar paylaşıldı!

Twitter’dan Türkiye açıklaması: Engellenen hesaplar ve ayrıntılar paylaşıldı!

Şinasi Kaya: Twitter’dan Türkiye Açıklaması: Engellenen Hesaplar Ve Ayrıntılar Paylaşıldı! 1 Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri (Twitter Küresel Government Affairs), Türkiye’nin girmiş olduğu seçim süreci kapsamında kimi tweetlere ve hesaplara, manipülasyon ve yanlış bilgi paylaşımı nedeniyle erişim manisi getirmişti. Türkiye’nin talepleri doğrultusunda alınan bu karar bağlamında Elon Musk önemli halde eleştirilmişti. Musk, taleplerin açıklanacağını söylemişti ve beklenen açıklama kısa mühlet evvel geldi.

Twitter’dan yasaklama açıklaması

Twitter tarafından yapılan açıklamaya nazaran Türkiye’nin talepleri doğrultusunda 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme süreci uygulandı. Twitter, erişim engelleme süreçleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının evraklarını de paylaştı. Twitter, bu içerikleri kaldırmamış olsalardı seçim sürecinde, yani 13 ve 14 Mayıs tarihlerinin de içinde bulunan devirde bant daraltmasına maruz kalacaklarını söylüyor. Bu nedenden ötürü Twitter, öteki seçeneklerinin olmadığını tabir ediyor. Elon Musk, bu olay nedeniyle savunduğu “ifade özgürlüğü” duruşu nedeniyle tenkit oklarının maksadı olmuştu.

Twitter tarafından paylaşılan tüm evrakları aşağıdaki galeriden görebilirsiniz. Twitter’ın tam açıklaması ise şu halde:

“Bugün Türkiye siyasetimizle ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter’ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek toplumsal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu cins birkaç ihtardan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir ikaz aldık ve bu nedenle Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim müddetince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme süreci uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili kaygılarımızı direkt yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız üzere burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, lakin oy verme sürecinin çabucak öncesinde başvurulabilecek öteki bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına mevzu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört adedine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, öbür üç mahkeme karari hala ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme süreçleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar