Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter, Türkiye'den Engellenen Hesap ve Tweet'leri Açıkladı

Twitter, Türkiye’den Engellenen Hesap ve Tweet’leri Açıkladı

Türkiye’deki seçim süreci sadece ülkemizde değil, sosyal mecralar üzerinden yapılan açıklamalarla zaman zaman tüm dünyada gündem yaratıyor. Ancak bu gündemin önemli bir kısmı, seçmenin gerçek gündemini yönlendirme amacı taşıyan, bir kısmı asparagas ve çoğu kanıta muhtaç manipülatif haber ve içerikler nedeniyle oluşuyor. 

İşte bu nedenle Türk hükümeti, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Twitter’dan, bir dizi hesap ve tweetin engellenmesi yönünde talepte bulundu.  6 Şubat Depremleri sonrası benzer ‘talepleri karşılamadığı için‘ erişime engellenen Twitter yönetimi, seçim gününde ‘kullanıcılarının bilgi alma hakkına engel olmamak için’ bu kez talebi karşıladı. Elon Musk ise yapılan talebin detaylarını daha sonra açıklayacaklarını belirtti.

Twitter’ın açıklaması şu şekilde:

Yukarıdaki tweet’i görüntüleyemeyenler için açıklamanın Türkçesi şöyle;

“Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter’ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme karari halen ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz.”

Twitter tarafından, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Türkiye’nin talebi ile engellenen hesaplar ve tweetlerin listesi:

Detaylar geliyor…

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar