Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter’ın başı geçmişteki kararlarıyla sıkıntıda

Twitter’ın başı geçmişteki kararlarıyla sıkıntıda

San Francisco’daki yetkililer, Twitter’a karşı altı eski üst seviye çalışanın dava açmasının akabinde şirket hakkında yeni bir soruşturma başlattılar. AP ve San Francisco Chronicle’ın bildirdiği üzere, bu eski çalışanlar, Twitter’ın lokal ve federal kanunlara muhalif davrandığını ve merkez ofisindeki odaları yatak odası haline getirme uğraşlarının yapı düzenlemelerini ihlal ettiğini ileri sürmekte.

Yetkililerin 2022 Aralık ayında Forbes’un bir haberine dayanarak soruşturmayı başlatmış olduğunu hatırlayın. Bu haberde, Twitter’ın çalışanlarının dinlenmesi için muhakkak toplantı odalarını dönüştürdüğü belirtilmişti. Elon Musk, işten çıkarmaların akabinde kalan çalışanların Twitter’a karşı “aşırı sert” bir taahhütte bulunmalarını ve “uzun mühlet boyunca ağır bir tempoda çalışmalarını” talep etmişti. Yatak odaları konusunda rastgele bir açıklama yapılmamıştı, fakat Musk’ın bu beklentisi göz önüne alındığında, çalışanların uzun saatler boyunca çalışması ve dinlenmek ya da gecelemek için bir yerlere muhtaçlık duyması kaçınılmazdı.

Twitter’ın başı geçmişteki kararlarıyla dertte

Dava açanlardan biri olan Joseph Killian, Twitter’da küresel tasarım ve inşaat baş proje yöneticisi olarak misyon yapmıştı. Musk’ın takımının, hareket sensörlü ışıkların işçisi uyandırdığı gerekçesiyle kaldırılmasını talep ettiğini ve bunun yapı düzenlemelerini ihlal ettiğini belirtmişti. Savlara nazaran, mülk sahibi bu talebi reddetmişti lakin ışıkların, müsaadesiz olarak bir elektrikçi tarafından bağlandığı ortaya çıkmıştı.

Killian ayrıyeten, acil durumlarda otomatik kilidi açmayan daha ucuz kilitlerin takılması talebinin, birinci yardım takımlarının odalara erişimini engelleyeceğine dair ikazlara karşın kabul edildiğini tabir etti. Argümana nazaran o gün misyonundan ayrıldı fakat daha sonra öbür birisi bu kilitleri taktı. Dahası, Killian, şirketin planlanan değişiklikleri kent denetçilerine açıklamama taleplerini de lisana getirmişti. Davaya nazaran, denetçiler yalnızca yatak ve yeni mobilyaları görmüştü, ihlallerden haberdar değillerdi.

Dava ayrıyeten, Twitter’ın taahhüt ettiği kıdem tazminatlarını ödemediği savıyla da suçlanıyor. Twitter’ın Musk liderliğinde “sözleşmeleri kasıtlı, özellikli ve tekrarlayan formda ihlal etmeyi, kanunları çiğnemeyi ve öbür yasal yükümlülüklerini göz gerisi etmeyi” duyurduğu belirtiliyor. Örneğin, Twitter’ın kirasını ödeme konusundaki savlar da bulunmaktadır. Musk’ın danışmanı Pablo Mendoza’nın, eski Twitter gayrimenkul kısmı önderi Tracy Hawkins’e “Elon bana yalnızca meyyit vücudu üzerinden kira ödeyeceğini söyledi” dediği öne sürülüyor. Musk’ın şahsî avukatı Alex Spiro’nun da “San Francisco’nun makûs bir yer olduğu için Twitter’ın kirayı ödemeyi beklemesinin mantıksız olduğunu” belirttiği argüman ediliyor. Twitter’ın merkez ofisinin bulunduğu binanın sahibi olan California Mülk Trust, Ocak ayında şirketin ödenmemiş 136.250 dolarlık kirası için şirkete dava açtı.

San Francisco, Forbes’un raporundan sonra Twitter’a yatak odalarını koruyabilmesi için 15 gün müddet tanıdı, fakat Chronicle, hala müsaadelerin verilmediğini belirtiyor. Yeni soruşturmanın San Francisco İnşaat Kontrol Departmanı tarafından yürütüldüğü bildiriliyor, lakin resmi bir açıklama şimdi yapılmadı. Twitter ise uzun müddettir bir irtibat takımı bulundurmuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar