Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaOtomobilVolvo'nun elektrikli araç planları hazır

Volvo’nun elektrikli araç planları hazır

Eylül ayı sona ererken, Volvo Cars yalnızca geriye bakmakla kalmıyor, tıpkı vakitte süratle ileriye gerçek zoom yapıyor. Geçen ay global araba satışlarında 61,666 üzere önemli bir sayıya ulaşan İsveçli araba üreticisi, yavaşlama belirtisi göstermiyor. Lakin, şirketin fişli elektrikli araç satışlarının nasıl fırladığı konusunda daha da enteresan bir gelişme var ki, bu durum sırf elektrikli bir geleceği değil, birebir vakitte üstün şarj edilmiş bir geleceği de işaret ediyor.

Volvo’nun toplam araba satışları 2023’ün birinci dokuz ayında yıllık bazda yüzde 19 artarken, fişli elektrikli araba segmenti yüzde 37 oranında bir sıçrama yaparak 21,103 satışa ulaştı. Bu, fişli araçların artık Volvo’nun toplam satışlarının yüzde 34.2’sini oluşturduğu manasına geliyor, ki bu oran geçen yılın yüzde 31.3’ünden bir yükselişe işaret ediyor. Ehemmiyetle belirtmekte yarar var ki, bu sayılar Volvo’nun saf elektrikli araçların lehine istikrarları kıymetli ölçüde değiştirmesi beklenen yeni kuşak araçlarını piyasaya sürmeden evvel bile zarfı zorluyor.

Volvo’nun elektrikli araç planları hazır

Volvo’nun elektrikli dönüşümü sadece anavatanıyla hudutlu değil. Satışların coğrafyasına yapılan bir göz atış, kapsayıcı bir tablo çiziyor. Avrupa’da fişli araç satışları yüzde 21 artışla 13,599 oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 161’lik patlayıcı bir artışla 3,052 ünite gördü. Çin’de ise, sıkça zorlayıcı bir pazar olarak görülen bu alanda, Volvo fişli araba satışlarını yüzde 20 artırdı.

İşin can alıcı noktası şu ki: Volvo sadece sayılar oyunu oynamıyor. Şirketin, 2030 yılına kadar yüzde 100 BEV (Batarya Elektrikli Araç) eser gamına sahip olma vizyonu var. Volvo EX90 ve Volvo EM90 üzere yaklaşan modellerle araba üretici, yalnızca piyasa eğilimlerine yanıt vermiyor, muhtemel formda bu trendleri belirliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar