Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaWhatsApp’a reklam mı geliyor? İşte yanıtı…

WhatsApp’a reklam mı geliyor? İşte yanıtı…

Sosyal medya devi Meta, tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp’a reklam getirmeyi düşündüğüne dair ortaya atılan savları reddetti. Financial Times’ın daha evvelki haberine nazaran, Meta’nın birtakım grupları WhatsApp ana ekranında bağlantı kurduğu şahıslarla yapılan sohbetleri listelerken bu listelerde reklam gösterilip gösterilmeyeceğini kıymetlendirdi. Lakin WhatsApp’tan yapılan açıklamada bu çeşit bir testin yahut çalışmanın olmadığı ve bu türlü bir planlarının da bulunmadığı belirtildi.

Uzun müddet boyunca, toplumsal medya şirketi Meta’nın, dünya genelinde günlük olarak 2 milyardan fazla insanın kullandığı bu hizmeti nasıl para kazanabileceği konusunda tahliller yapıldı. Instagram’ı çok daha uygun bir maliyetle satın alan Meta, bu platformda gelir elde etme konusunda daha başarılı oldu. Lakin şu ana kadar Meta, WhatsApp’ta reklam gösterme fikrine karşı çıktı. Şirket, gelir elde etmek için WhatsApp Business isimli bir hizmet sunuyor. Bu hizmet, tüccarların belli hizmetler için ödeme yapmalarını gerektiriyor. WhatsApp Business, 200 milyondan fazla aylık etkin kullanıcıya sahip.

WhatsApp’a reklam mı geliyor? İşte yanıtı…

Şubat ayında Meta, WhatsApp Business’ın fiyatlandırma yapısında ve iletileşme kategorilerinde değişikliklere gitti. Bu değişikliklerle daha fazla gelir elde etmeyi hedefledi. Değişiklik yapılan kategoriler ortasında yarar, doğrulama, pazarlama ve kullanıcı tarafından başlatılan hizmet konuşmaları yer alıyor. Geçen yıl şirketin Q3 yarar raporu sırasında Zuckerberg, “click-to-WhatsApp” reklamlarının yıllık gelirde 1.5 milyar dolarlık bir düzeye ulaştığını ve bu sayının bir evvelki yıla nazaran %80 artış gösterdiğini açıkladı. Şirket, tüccarlar için şahsileştirilmiş iletileşme modelini kısa müddet içerisinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Ayrıca Meta, Hindistan, Brezilya ve Singapur üzere ülkelerde peer-to-peer ve müşteriden tüccara ödemeleri kolaylaştırıyor. Mayıs ayında şirket, bu özellikleri Channels isimli yeni bir bilhassa entegre etmeyi planladığını duyurdu. Channels özelliği, bu hafta içerisinde global olarak kullanıma sunuldu. AllianceBernstein’dan analistler, “WhatsApp Business kullanıcı sayısının 200 milyona ulaşmasıyla birlikte Meta’nın, WhatsApp’ta 2 milyardan fazla faal kullanıcıyı nasıl para kazanabileceği istikametinde adımlar attığını” belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar