Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYazılımWindows 11'e Gelecek Yepyeni Özellikler Açıklandı!

Windows 11’e Gelecek Yepyeni Özellikler Açıklandı!

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un Build 2023 etkinliği, özellikle de yapay zeka ile ilgili önemli yeniliklere ev sahipliği yaptı. Ancak etkinlik sadece yapay zekadan ibaret değildi. Microsoft, son işletim sistemi Windows 11 ile ilgili de önemli duyurulara imza attı. Yapılan açıklamalar, Windows 11’in yaklaşmakta olan yeni özelliklerini gözler önüne seriyor.

Windows 11 ile ilgili yapılan açıklamalar, kullanıcıların bu işletim sistemini çok daha etkin bir biçimde kullanabileceklerini gözler önüne seriyor. Zira çok yakında, bazı işlemler için üçüncü taraf uygulamalara gerek kalmayacak. Ayrıca oyunseveler, RGB aydınlatmalarla ilgili de bazı kolaylıklarla karşılaşacaklar. Canlı Altyazı özelliği ve Bluetooth ile ilgili de önemli çalışmalar yolda. Gelin tüm bunlara yakından bakalım.

Windows 11’e yakında gelecek özellikler:

WinRAR ve 7-Zip gibi uygulamalara gerek kalmayacak!

Ulaş Utku Bozdoğan: Windows 11'E Gelecek Yepyeni Özellikler Açıklandı! 1

Microsoft’un açıklamasına göre Windows 11, çok yakında daha fazla sıkıştırılmış dosya uzantısı için yerel destek vermeye başlayacak. Bu hafta içinde test aşamasına geçecek yeni özellik ile kullanıcıların WinRAR, 7-Zip veya WinZip gibi uygulamaları kullanmalarına gerek kalmayacak. Çünkü Windows 11; tar, 7-zip, rar, gz ve libarchive gibi dosya uzantılarına tam destek verecek. Bu özelliğin ne zaman kararlı sürüme ulaşacağı net değil.

RGB ayarları, Windows 11 üzerinden yapılabilecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Windows 11'E Gelecek Yepyeni Özellikler Açıklandı! 3

Windows 11 ile özellikle de oyuncular tarafından önemsenen RGB aydınlatma ile ilgili önemli bir gelişme yaşanacak. Hazırlanan yeni bir özellik, Windows 11’in Ayarlar bölümü üzerinden cihazlardaki RBG aydınlatmaların ayarlanmasını sağlayacak. Sistem RGB aydınlatmaya sahip olan cihazları otomatik olarak algılayacak ve kullanıcının dilediği gibi ayarlamasını sağlayacak. RGB aydınlatmadan sıkılanlar, yine bu sayfa üzerinden aydınlatmaları kapatabilecekler.

Bunun kullanıcılar için faydalı olduğunu belirtelim. Şöyle düşünün; bilgisayarınızda MSI marka anakart, Samsung marka SSD, Razer marka klavye ve fare kullanıyorsunuz. Bu markalar, RGB ayarları için özel uygulamalar sunuyorlar. Az önce bahsettiğimiz hayali sistemde 3 farklı yazılımla yapacağınız RBG ayarını, Windows 11 ile hiçbir ek yazılım olmadan yapabileceksiniz. Böylelikle bilgisayarınıza ekstra yük binmemiş olacak.

Bluetooth LE desteği gelecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Windows 11'E Gelecek Yepyeni Özellikler Açıklandı! 5

Geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan Bluetooth LE teknolojisi, destekleyen cihazlarla Windows 11’de kullanılabilecek. Enerji tüketimini düşürürken performansı artıran bu teknoloji, özellikle de işitme cihazı kullanan bireyler için avantaj sağlayacak. Ayrıca Bluetooth LE ile birden çok cihaza aynı anda bağlanılabiliyor olması, buna ihtiyaç duyan tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracak.

Canlı Altyazı özelliğine yeni dil ve lehçeler eklenecek

Windows 11’de anlık olarak altyazı sunabilen Canlı Altyazı özelliği, yakın bir gelecekte 10 dil ve lehçe için destek vermeye başlayacak. Böylelikle daha fazla kullanıcı için Canlı Altyazı özelliği kullanılabilir olacak. Ancak Türkçe dil desteğinin bu hizmette hala bulunmadığını belirtelim.

Build 2023’te duyurulan tüm yapay zeka özellikleri için:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar