Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaDonanımXiaomi artık Çin’in en çok satan akıllı televizyon markası değil!

Xiaomi artık Çin’in en çok satan akıllı televizyon markası değil!

Ağustos 2023’te Runto Teknoloji’nin datalarına nazaran, Çin’in açık çevrimiçi perakende kanallarında yaklaşık 2,95 milyon televizyon satışı gerçekleşti. Bu, Ağustos 2022’ye nazaran %20’lik bir düşüşü işaret ediyor.

Çin televizyon pazarında, en çok satan yedi klâsik marka kıymetli bir yer tutuyor: Xiaomi, Hisense, TCL, Skyworth, Changhong, Haier ve Konka. Bu markaların Ağustos ayındaki toplam sevkiyatı, alt markaları dahil, yaklaşık 2,75 milyon ünitesi buldu. Hisense, Vidda alt markasıyla ayın en çok satış yapan markası oldu ve yaklaşık 600.000 ünite sevk etti. Xiaomi, Redmi alt markasıyla, birebir sayılara yakın bir sevkiyatla ikinci sırada yer aldı. Bilhassa Xiaomi, son dört yılda Çin TV pazarında başkan pozisyonunu korudu. 2023’ün birinci yarısında yaklaşık 4 milyon ünite sevk ederek %23,3’lük bir pazar hissesi elde etti.

TCL ve Leiniao alt markası yaklaşık 580.000 üniteyle üçüncü sırayı aldı. Skyworth ve Kukai alt markası ise yaklaşık 570.000 üniteyle dördüncü oldu. Dikkat cazip bir biçimde, birinci dört markanın sevkiyat sayıları birbirine çok yakın. Bu markaların 100 inç TV segmentine odaklanmaları, pazardaki potansiyel eğilimleri gösteriyor olabilir.

Xiaomi artık Çin’in en çok satan akıllı televizyon markası değil!

Changhong, Konka ve Haier ise ikinci sıradaki markalar ortasında yer alıyor. Bu markaların Ağustos’taki toplam sevkiyatı yaklaşık 370.000 üniteye ulaştı. Bu, bir evvelki yıla nazaran %32,4’lük önemli bir düşüşü temsil ediyor ve pazar hisseleri %15’in altında.

Huawei’nin sevkiyatları, bir evvelki yıla nazaran %30’luk önemli bir düşüş gösterdi. Sony, Samsung, Philips ve Sharp üzere büyük memleketler arası markaların toplam sevkiyatı ise yaklaşık 100.000 ünitede kaldı. Bu markaların toplam pazar hissesi %5’in altında bulunuyor.

Sonuç olarak, Ağustos 2023’te Çin TV satışlarında besbelli bir daralma gözlemlendi. Klâsik markalar olan Hisense ve Xiaomi, satışlarda değerli katkılarda bulunmaya devam ederken, pazarda daha büyük TV boyutlarına hakikat bir eğilim görülüyor. Birebir vakitte kimi markalar, bilhassa memleketler arası olanlar, pazarda ayakta kalmakta zorluk yaşıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar