Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaYazılımXiaomi'nin aldığı bu karar oyunun kurallarını değiştirebilir

Xiaomi’nin aldığı bu karar oyunun kurallarını değiştirebilir

Yakın vakitlerde, tanınan bir duyumcu MIUI 14’ün Xiaomi tarafından kullanılan son yazılım sürümü olacağını ve şirketin kendi geliştirdiği AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) ögelerini içerecek yeni bir işletim sistemi olan MiOS’a geçiş yapacağını tez etti. Lakin bu argümanlara karşın, şirketin aylardır MIUI 15 üzerinde çalıştığı da biliniyor. Dahası, şayet MiOS hakikaten piyasaya sürülürse, bu yalnızca Çin’e özel olabilir.

Bütün bu belirsizliklerin ortasında, Xiaomi, MIUI 14 ile çalışan aygıtlar için yararlı bir özellik sunuyor. Geçtiğimiz günlerde, Xiaomi 12S Pro için Çin’de yeni bir yazılım güncellemesi görmeye başladı. Bu güncelleme, MIUI sürümünü V14.0.10.0.TLECNXM versiyonuna çıkardı. Resmi değişiklik günlüğü, sırf Ağustos 2023 güvenlik yamalarının eklenmesinden bahsetse de, bu güncelleme, kullanıcıların tüm uygulamalarda 120Hz yenileme hızını zorlamalarına imkan tanıyan bir özellik getiriyor.

Xiaomi’nin aldığı bu karar oyunun kurallarını değiştirebilir

Bu yeni seçenek, ‘Yenileme Oranı’ ayarları içerisinde bulunabilir ve ‘Yüksek yenileme suratını kullanmakta olan uygulamalar’ olarak belirtilmiştir. Bu seçeneğe tıklamak, aygıttaki yüklü olan tüm uygulamaların (sistem uygulamaları dahil) bir listesini açacaktır. Kullanıcılar, bu listeden uygulamalar için yüksek yenileme oranını aktifleştirebilir yahut devre dışı bırakabilirler.

Bazı uygulamalar, telefonun ekranı daha yüksek bir yenileme suratına ayarlandığında bile tertipli olarak 60Hz’de çalışma eğilimindedir. Bu yeni özelliğin eklenmesi sayesinde, kullanıcılar bu tıp uygulamaları en fazla 120Hz yenileme suratında çalıştırmaya zorlayabilirler. Böylelikle, uygulamalar ortasında yenileme oranlarının değişmesiyle oluşan titremelerle karşı karşıya kalmayacaklardır.

Xiaomiui, bu seçeneğin yakında öbür Xiaomi küme akıllı telefonları için de kullanılabilir olacağını ve MIUI 15’in bir modülü olacağını öneriyor. Lakin şu an için, bu özelliğin yüksek yenileme suratına sahip olan tüm telefon ve tabletlerde eklenip eklenmeyeceğini bilmiyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar