Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaOtomobilYaya otonom aracın altında kaldı! Müthiş kaza!

Yaya otonom aracın altında kaldı! Müthiş kaza!

Bir araba, yoldan geçen yayaya çarptı. Çarpıp kaçma olayı yayayı şoförsüz bir Cruise taksisinin önüne fırlattı. San Francisco Chronicle’a nazaran bayanın durumu salı günü hala kritikti. Otonom taksi yeşil ışıkta ilerlerken yayanın üzerinden geçti ve bacağını art aks ve lastiğin altına sıkıştırdı. Cruise, otonom modda olan AV’de o anda hiç yolcu olmadığını açıkladı.

Cruise irtibat müdürü Hannah Lindow, yaptığı açıklamada, “2 Ekim akşamı saat 21.30 civarında, insan güdümlü bir araç Cruise AV’nin çabucak solundaki şeritte seyreden bir yayaya çarptı” dedi. “İlk çarpma şiddetliydi ve yayayı direkt AV’nin önüne fırlattı. AV daha sonra darbeyi en aza indirmek için agresif bir halde fren yaptı.

Yaya otonom aracın altında kaldı! Müthiş kaza!

Diğer aracın sürücüsü olay yerinden kaçarken, polisin isteği üzerine AV yerinde tutuldu. En içten tasamız ve odak noktamız, yaralanan kişinin sıhhatidir ve sorumlu şoförün belirlenmesine yardımcı olmak için polisle faal olarak çalışıyoruz.”

Kabus üzere olay, şoförsüz taksilerin kentteki erişim alanını genişletmesi sırasında meydana geldi. Cruise ve Waymo, bu yıl Kaliforniya düzenleyicilerinden, San Francisco’da günün rastgele bir saatinde tam otonom otomobilleri işletmek ve fiyatlandırmak için onay aldı. Fakat eyaletin DMV’si, AV’lerin karıştığı kazalarla ilgili soruşturma tamamlanana kadar ağustos ayında şirketten şoförsüz taksi filosunu yarı yarıya azaltmasını talep etti. Cruise, gündüzleri en fazla 50, geceleri ise en fazla 150 otonom taksi işletmeyi kabul etti.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar