Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaİnternetYouTube kan kaybetmeye devam ediyor

YouTube kan kaybetmeye devam ediyor

Meral Erden: Youtube Kan Kaybetmeye Devam Ediyor 1 Google ve YouTube’un ana şirketi Alphabet, mali yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını paylaştı. Alphabet genel olarak gelirlerini artırmayı başarsa da net kar ve reklam gelirlerinde azalma yaşadı. Buna bağlı olarak YouTube’un reklam gelirlerindeki erime de devam etti.

Paylaşılan datalara nazaran reklam verenlerin ekonomik belirsizlik nedeniyle platformdan çekilmesiyle YouTube’un reklam geliri yıldan yıla yüzde 2,6 düştü. YouTube, geçen yılın tıpkı devrindeki 6,87 milyar dolarlık reklam geliri elde etmişti. Bu sayı 2023’ün birinci mali çeyreğinde 6,69 milyar dolara geriledi.

YouTube’un reklam gelirleri eriyor

Her ne kadar YouTube’un reklam gelirleri hayal kırıklığı yaratsa da analistlerin 6,6 milyar dolar olan beklentisini bir ölçü da olsa aşmayı başardı. Öte yandan en kıymetli istatistik bilgi ise YouTube’un reklam gelirinin üst üste üç çeyrektir düşüyor olması. Aşağı gerçek kayan sayılar, gelir elde etmek için reklam geliri arayan içerik oluşturucular için de bir telaş kaynağı.

Meral Erden: Youtube Kan Kaybetmeye Devam Ediyor 3 Yapılan açıklamalarda yetkililer teminat vermeye çalışırken YouTube’un kısa görüntü özelliği Shorts yakaladığı başarılardan kelam edildi. Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, “Geçen yıl Shorts’a görüntü oluşturan kanal sayısı yüzde 80’in üzerinde arttı. Shorts’ta haftalık yayın yapanlar, yeni kanal abonelerinin çoğunluğunun Shorts gönderilerinden geldiğini gördü.” dedi.

Platform, TikTok üzere rakiplerle ağır bir rekabet yaşarken, şirket büyümesini artırmak için Shorts’a odaklanmaya devam ediyor. Kasım 2022’de YouTube, Short görüntülerini akıllı TV’lerde kullanıma sundu. Google, Şubat ayında Shorts’un günlük 50 milyar görüntülemeye ulaştığını duyurdu. Google’ın baş işletme sorumlusu Philipp Schindler’a nazaran izleme müddetleri güçlü bir biçimde ilerliyor ve büyüme devam ediyor. Schindler, ayrıyeten “para kazanma da hoş bir biçimde ilerliyor” sözlerini kullanırken reklamlardaki dönüşün de güçlü olduğunun altını çizdi.

Son olarak YouTube, doğrudan platform üzerinden alışveriş yapılmasını da sağlamak istiyor. Şirket, YouTuber’ların ve satıcıların kanallarında eser öne çıkarmasını sağlamak için geçen yıl Shopify ile iştirak kurmuştu. Şimdi yolun başında olunsa da şu anda 100.000’den fazla içerik oluşturucu, sanatçı ve marka, eserlerini satmak için kendi mağazalarını YouTube kanallarına bağlamış durumda.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar