Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı

Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı

İnanç Can Çekmez: Google Kasasını Doldurdu: Alphabet Ne Kadar Kazandığını Açıkladı 1 Google’ın çatı kuruluşu Alphabet, yılın birinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı. Google’ın elde ettiği sonuçlar tüm varsayımları aşması açısından da kıymetli. Çünkü firmanın reklam gelirlerinin düşeceği ve yapay zeka alanında geride kalmasıyla bu çeyrekte aradığını bulamayacağı düşünülüyordu. Fakat en azından bu çeyrek için Google’da yüzler gülüyor.

Google’da yüzler gülüyor

İnanç Can Çekmez: Google Kasasını Doldurdu: Alphabet Ne Kadar Kazandığını Açıkladı 3 Yayınlanan rapora nazaran Alphabet’in geliri bir yıl evvelki 68 milyar dolara kıyasla yüzde 3 artarak 69,79 milyar dolara yükseldi. Şirket, neredeyse yirmi yıllık dengeli ve süratli genişlemenin akabinde, son birkaç çeyrekte tek haneli büyümeye saplanmış durumda. Geçen yıldan bu yana resesyon kaygılarının artmasıyla birlikte, reklamverenler online pazarlama bütçelerini azaltarak Google, Facebook ve başkalarına ziyan vermeye başladı. Buna bağlı olarak şirketlerin gelirleri de istenilen oranda büyümedi. Bu ortada Alphabet’in bu çeyrekteki net geliri ise yüzde 8 düşerek 15 milyar dolar olarak tablolara yansıdı.
İnanç Can Çekmez: Google Kasasını Doldurdu: Alphabet Ne Kadar Kazandığını Açıkladı 5 Google’ın reklam gelirleri küçük bir düşüş ile 54,55 milyar dolara gerilerken YouTube reklam gelirleri de buna paralel olarak düşüş yaşayarak 6,7 milyar dolar oldu. Google’ın Arama ve Diğer gelirleri, bir yıl evvelki 39,62 milyar dolardan hafif bir artışla 40,36 milyar dolar yükseldi. Google Cloud gelirleri ise 5,8 milyar dolardan 7,45 milyar dolara yükselti. Google, Amazon ve Microsoft ile bu alanda rekabet ediyor ve bulut işinde birinci kez kâr elde ettiğini duyurdu. Google Cloud, bir yıl evvelki 706 milyon dolarlık zararın akabinde bu çeyrekte 191 milyon dolar işletme geliri kaydetti.
İnanç Can Çekmez: Google Kasasını Doldurdu: Alphabet Ne Kadar Kazandığını Açıkladı 7 Bu ortada Google, daha evvel yaptığı açıklamada, birinci çeyrekten itibaren yapay zeka iştiraki DeepMind’ın artık açık bir halde raporlanmayacağını, Alphabet’in kurumsal maliyetlerinin bir modülü olarak raporlanacağını belirtmişti. Google şu anda arama pazar hissesinin yüzde 90’ından fazlasını elinde tutuyor. Pichai, Google’ın aramayı geliştirmeye devam edeceğini ve rekabete hazır oldukları konusunda yatırımcılara teminat verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar