Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSosyal Medya2 Milyon Tane Videosu Var: YouTube'a Her 15 Saniyede Bir Video Yükleyen...

2 Milyon Tane Videosu Var: YouTube’a Her 15 Saniyede Bir Video Yükleyen Bu Adamın Amacı Ne?

Roel Van de Paar isimli, 129 bin aboneye ve 2 milyon videoya sahip YouTube kanalı; 8 senedir, çok kısa aralıklarla ve durmaksızın yeni video yüklüyor. Hatta bundan birkaç sene öncesine kadar, sayfayı her yenilediğinizde, hemen hemen 15 saniyelik aralıklarla yeni bir içerik karşınıza çıkıyordu. 

Bu kadar içeriği üretebilmek için neredeyse hiç uyumamanız, yemek yememeniz, tuvalete gitmemeniz, duş almamanız gerekir. Kısacası hayatınızı tamamen YouTube videoları üretmeye harcamalısınız. Böyle bir şeyin imkânsız olduğunu tahmin edebiliyoruz fakat Roel bunu nasıl yapıyor?

İlk olarak, kim bu Roel Van de Paar denilen adam?

Ulaş Utku Bozdoğan: 2 Milyon Tane Videosu Var: Youtube'A Her 15 Saniyede Bir Video Yükleyen Bu Adamın Amacı Ne? 1

Roel Van de Paar’ın LinkedIn hesabına baktığımızda, MariaDB şirketinde “Baş Test Mühendisi” pozisyonunda ve Dream Computers Pty’de Direktör pozisyonunda çalıştığını görebiliyoruz.

Bilişim teknolojilerinde görev alan birinin yazılım, bilgisayar ağları, donanım vb. tüm araçları kullanarak böyle bir sistem kurabilmesine pek de şaşırmamak gerekiyor sanırım.

Peki bu videolarda ne yapıyor?

Ortalama 1-2 dakikalık bu videoların başında, hazır bir intro görüyoruz. Intro’nun ardından Roel Van de Paar, kendini çektiği birkaç saniyelik özgün bir konuşma yapıyor ve “Kanala abone olmayı unutmayın.” gibi klasik bir cümleyle bitiriyor.

Sonrasında “Soru” başlığı altında videoda açıklanacak soru, yazı formatında ekranlarımıza geliyor. Ardından “Cevaplar” kısmıyla karşılaşıyoruz ve yine yazı formatında sorunun çözümü veriliyor. En sonunda yapay zekâ aracılığıyla seslendirilmiş bir ses “Beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın. İzlediğiniz için teşekkürler.” diyor ve video sonlanıyor.

Eh, bu kadar basit bir içeriği birkaç komutla otomatik olarak hazırlatmak ve yine otomatik yayına almak bir yazılımcı için çok zor olmasa gerek.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2 Milyon Tane Videosu Var: Youtube'A Her 15 Saniyede Bir Video Yükleyen Bu Adamın Amacı Ne? 3

Roel’in sorular almak için bazı basit ve düşük maliyetli sunucular kurduğu, ardından bunları yalnızca metin bilgileri içeren videolara dönüştürdüğü tahmin ediliyor. Bu kadar düşük kalitede, 1-2 dakikalık bir videonun ortaya çıkması ise bir bilgisayarın en fazla bir dakikasını alır.

Tabii ki bu içerikler aynı zamanda YouTube’un algoritmasını bozmaya ve zamanla karşımıza “çöp” olarak nitelendirdiğimiz içeriklerin çıkmasına da zemin hazırlıyor.

Özenle hazırlanmış bir içerik değeri yok fakat izlenmemesi neredeyse imkânsız.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2 Milyon Tane Videosu Var: Youtube'A Her 15 Saniyede Bir Video Yükleyen Bu Adamın Amacı Ne? 5

Teknolojiyi odak alan çeşitli sorulara cevap veren videolarının aslında doğru düzgün bir içerik değeri yok. Şöyle de diyebiliriz; bu videolar, normal zamanda değil ancak siz bir soruyu aratırsanız karşınıza çıkar. Bu kadar çok içeriğe sahip bir hesabın videolarının, arama yaptığınızda önünüze düşmesi ise gayet doğal.

“Bu adamın amacı ne?” sorusuna gelecek olursak, kolay yoldan para kazanmak diyebiliriz. Kurduğu sistemle, neredeyse hiç uğraşmadan, oturduğu yerden binlerce dolar kazanıyor. Ayrıca 2022 yılında, ‘YouTube’a en çok video yükleyen hesap’ ünvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Yapay zekâ araçlarının gelişmesi, bu tarz içeriklerin yaygınlaşmasına da zemin hazırlanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: 2 Milyon Tane Videosu Var: Youtube'A Her 15 Saniyede Bir Video Yükleyen Bu Adamın Amacı Ne? 7

Geliştirilen yapay zekâ araçlarının entegrasyonları sayesinde, yalnızca 2 saniyelik bir ses verisiyle bile o kişiye ait uzun bir konuşma ortaya çıkartılabiliyor. Bu harika bir teknoloji olsa da her zaman harika sonuçlar doğurmuyor tabii… Örneğin bir yanda başkalarının emek verip saatlerce uğraştığı içerikler varken diğer yanda tek bir sistem kurup oturduğu yerden para kazanabilen içerik üreticileri artıyor.

“Tüm bunlar bizi kaliteli içeriklerden uzaklaştırıyor ve başkalarının emeğini hiçe mi sayıyor, yoksa herkes gelişen teknolojilere ayak uydurup bu şekilde içerik mi üretmeli?” sorusunun cevabını ise size bırakıyoruz.

Bir Roel Van de Paar değil ama Türkiye’de de benzer bir kanal örneği var. İsmini verip de reklamını yapmak istemediğimiz bu kanalın yaklaşık 40 bin videosu bulunuyor.

Kaynaklar: Tech the Lead, DistroTube, Guinness World Records

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar