Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaYazılımABD, Çin’in yapay zeka sanayisini zar sıkıntı yavaşlattı

ABD, Çin’in yapay zeka sanayisini zar sıkıntı yavaşlattı

Meral Erden: Abd, Çin’in Yapay Zeka Sanayisini Zar Sıkıntı Yavaşlattı 1 Çin‘in nükleer silah geliştirmede kullanılan süper bilgisayarlar ve ChatGPT gibi yapay zeka sistemleri geliştirmesini dondurmak için geçen yıl uygulamaya konulan ABD mikroçip ihracat denetimlerinin Çin’in teknoloji kesimi üzerinde çok az tesirinin olduğu bildirildi.

Çin, yavaşladı ancak durmadı

Kurallar, chatbot ve başka yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinde global teknoloji sanayisinin standardı haline gelen Nvidia ve AMD çiplerinin Çin’e sevkiyatını kısıtlamıştı. Fakat Nvidia, Çin pazarı için çiplerinin ABD kurallarına uyacak şekilde yavaşlatılmış varyantlarını üreterek bir manada kuralları delmişti. Yavaşlatılmış Nvidia çipleri bile Çinli firmalar için bir gelişmeyi temsil ediyor. Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent Holdings, geçen ay Nvidia’nın yavaşlatılmış H800‘ünü kullanan sistemlerin en büyük yapay zeka sistemini eğitmek için gereken süreyi yarıdan fazla azaltacağını söylemişti.

Meral Erden: Abd, Çin’in Yapay Zeka Sanayisini Zar Sıkıntı Yavaşlattı 3 Önde gelen dal analistlerinden Charlie Chai, “Konuştuğumuz yapay zeka şirketleri bu handikabı nispeten küçük ve yönetilebilir görüyor” dedi. Açıkçası ABD’li şirketlere ziyan vermeden Çin’in yüksek teknolojideki ilerlemesini yavaşlatmak epey sıkıntı. ABD, Çin’in yüksek ABD teknolojilerine ulaşımını büsbütün engellemek yerine kısıtlayarak ülkenin vakitle geriye düşmesini hedefliyor.

Sonuç olarak ABD’li firmalar Çin ile ticaret yapmaya devam ediyor ve yeni donanımlarının farklı, daha yavaş versiyonlarını ülkeye sevk ediyor. Sevk edilen çiplerin süreç hacmi ve çipten çipe transfer suratları değerli oranda düşürülmüş olsa da uzmanlar bu handikapların sadece daha fazla vakte ve paraya mal olacağını söylüyor. Daha fazla para harcamak Alibaba, Baidu veya Tencent gibi firmalar için ise bir sorun teşkil etmiyor. Öte yandan en nihayetinde ABD, Çin’in yapay zeka sanayisini yavaşlattı fakat yaptırımlar muhakkak bundan daha fazlasını yapamadı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar