Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaABD Meta'nın üzerine oynuyor!

ABD Meta’nın üzerine oynuyor!

Kurul, Lider Joe Biden’ın “değiştirilmiş” görüntüsüyle ilgili kullanıcı itirazını içeren bir davayı duyurmayı planladığını söyledi. Heyet, “önümüzdeki günlerde” resmi olarak duyurulacağını söylediği davanın detaylarını açıklamadı lakin bunun Meta için geniş kapsamlı tesirleri olabilecek siyasetlere değineceğini öne sürdü.

Ne Meta ne de Nezaret Konseyi kelam konusu görüntüyle ilgili detayları paylaşmasa da bu durum, toplumsal ağın yapay zeka tarafından oluşturulan yahut öteki halde manipüle edilen medyaya ait siyasetlerini daha da şekillendirebilir.

ABD Meta’nın üzerine oynuyor!

Tanınmış şahısların uydurma görüntülerini oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getiren üretken yapay zeka araçlarının ortaya çıkmasından evvel bile Meta, siyasetçilerin müstehcen bir formda düzenlenmiş görüntülerine verdiği cevap nedeniyle reaksiyon çekiyordu. 2019 yılında şirket, o zamanki Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin “sarhoş” olduğunu sav eden düzenlenmiş bir klibi kaldırmayı reddetmişti.

Olay, şirketin yapay zeka tarafından oluşturulan deepfake görüntüleri yasaklayan lakin öteki kimi düzenlenmiş görüntü tiplerinin yürürlükte kalmasına müsaade veren mevcut siyasetini harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl boyunca, doğrulamacılar, Joe Biden’ın Facebook ve Instagram’da sıklıkla yayılan aldatıcı halde düzenlenmiş görüntülerinin gerçeklerini nizamlı olarak yayınladı.

Gözetim Şurası bir davayı kabul ettiğinde Meta’nın sadece kelam konusu makul Facebook yahut Instagram gönderisine ait heyet kararını uygulaması gerekiyor. Şura ayrıyeten, yazılı karşılıklar vermesi gerekse de Meta’nın göz gerisi etmekte özgür olduğu bir dizi siyaset önerisi de sunuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar