Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimABD Ordusunun Yeni Jenerasyon Nükleer'i Uzay'da Sergilenecek

ABD Ordusunun Yeni Jenerasyon Nükleer’i Uzay’da Sergilenecek

Dünyadaki tüm ülkeler, askeri alanda güçlü olmak ister. Zira olası bir savaşta ülkeyi savunacak en önemli faktörlerden biri elde bulunan savunma araçları ve muhimmatlardır. Öyle ki bu alanda devletler arasında en büyük güce sahip ülkelerden biri Amerika’dır. Savunma sanayi ve askeri güçte iyi bir yol kat eden ABD, şimdi nükleer ile ilgili çok önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Amerika, Artemis gibi uzay projeleriyle önemli gelişmeler kayderken, askeri gücünde de bunu benzer şekilde gösterecek.

Nükleer silahlarla ilgili yoğun çalışmalar yapan ABD’de geçtiğimiz haftalarda, ‘’uzay aracı için yeni nesil nükleer tahrik ve güç yeteneklerini göstermek amacıyla’’ iki prototip sözleşmesi duyuruldu. Söz konusu duyuru, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı devlet kurumu DARPA tarafından yapıldı. DARPA, Amerikan ordusu için yeni teknolojileri üretmekle sorumlu bir kurumdur.

2027’de ilk uçuşun gerçekleşmesi bekleniyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Abd Ordusunun Yeni Jenerasyon Nükleer'I Uzay'Da Sergilenecek 1

Yeni teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmak isteyen ABD, DARPA sayesinde hedeflerinde çıtayı arşa çıkaracak. 17 Mayıs’ta uzay için yeni duyuru yapan örgüt, 2027’de ilk yörünge uçuşunun gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. Yapılan duyuruda ayrıca sözleşmenin Ultra Safe Nuclear ve Avalanche Energy isimli iki şirket sayesinde yapılacağı da kaydedildi.

Buna göre 2027 yılında Amerika’nın, yeni nesil nükleer gücünü ilk kez uzayda göstermesi bekleniyor. Dünya-ay ilişkisinde (cislunar) çalışacak şirketlerden Ultra Safe Nuclear ve Avalanche Energy, bu süreçte ABD’nin nükleer tahrik ve güç yeteneklerini göstermesinde önemli rol oynayacak. Tüm bu gelişmeler ayrıca, Amerikan’ın önümüzdeki 10 yıl içinde uzay faaliyetlerine daha fazla odaklanacağının da sinyallerini veriyor.

Eğer ABD bu çalışmalarda başarılı olursa, uzay araçlarının itiş sistemleri bundan sonra nükleer enerjiden güç alacak. Proje aynı zamanda gelecekte üretilebilecek muhtemel silahlı uzay araçlarının da nükleer enerji silahlarına sahip olması anlamına geliyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar