Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaABD toplumsal medyaya müdahale edip etmeme konusunda karar evresinde

ABD toplumsal medyaya müdahale edip etmeme konusunda karar evresinde

Mahkeme, Kaliforniya ve Michigan sakinlerinden gelen ve yetkililerin, eleştirel yorumlara cevaben toplumsal medyada onları engelleyerek Birinci Değişiklik tabir özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini tez eden itirazları ele almayı kabul etti.

California’da Christopher ve Kimberly Garnier, Poway Unified School District üyeleri Michelle O’Connor-Ratcliff ve TJ Zane’in, okul bütçeleri ve ırk üzere konuşma bahisleri hakkında yüzlerce eleştirel yorum yazdıkları için onları Facebook ve Twitter’da haksız yere engellediğine inanıyor. Bu ortada Michigan’dan Kevin Lindke, Şehir Müdürü James Freed’in pandemiyle ilgili tenkitler nedeniyle Facebook’ta kendisini engelleyerek haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Şu ana kadar açılan davaların farklı sonuçları oldu. Bir federal yargıç 2021’de Garniers’ın yanında yer aldı ve bir temyiz mahkemesi, O’Connor-Ratcliff ve Zane’in toplumsal hesaplarını resmi bir rol için kullandıklarına dikkat çekerek kararı onayladı. Bununla birlikte, öbür davadaki federal yargıç, 2022’de temyizi kazanan Freed için 2021’de karar verdi. Yargıçlar, Freed’in Lindke’yi engellediğinde Kent Müdürü olarak hareket etmediğini buldu.

ABD toplumsal medyaya müdahale edip etmeme konusunda karar aşamasında

Bunun üzere hadiseler, 2019’da, periyodun Lideri Trump ve Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez’in eleştirmenleri yasaklayarak tabir özgürlüğünü ihlal ettikleri suçlamasıyla karşı karşıya kaldığında dikkatleri üzerine çekti. Bugüne kadar, mahkemeler ekseriyetle yetkililerin hesaplarını iş için kullanıp kullanmadığına nazaran karar verdi.

Federal bir temyiz mahkemesi, Trump’ın davasını incelerken, resmi faaliyetler için kullanılan ferdî bir hesabın bile tenkide müsaade verilmesi gereken bir kamusal alan manasına geldiğini tespit etti. Bu mevzular şimdiye kadar Yargıtay’a ulaşmadı. Yasal kurumun kararları sorunu çözebilir ve yetkilileri, gönderiler taciz yahut tehdit manasına gelmediği sürece eleştirmenlere müsaade vermeye zorlayabilir.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar