Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaYazılımABD ve Avrupa ortasında değerli bir zımnilik mutabakatına varıldı! Bilgileriniz artık inançta

ABD ve Avrupa ortasında değerli bir zımnilik mutabakatına varıldı! Bilgileriniz artık inançta

Pazartesi günü açıklanan bir kararla, Avrupa Kurulu Trans-Atlantik Bilgi Saklılığı Çerçevesini onayladı. Muahedenin kurallarına nazaran ABD, bir ABD teknoloji platformunun bilgi kapalılığı haklarını ihlal ettiğini düşünen Avrupalıların başvurabileceği bir mahkeme kuracak.

Başkan Joe Biden, geçen sonbaharda imzaladığı bir icra buyruğuyla Bilgi Muhafaza İnceleme Mahkemesinin kurulduğunu duyurdu. Mahkeme, kullanıcı bilgilerinin silinmesine karar verebilir ve öbür güzelleştirici tedbirleri uygulayabilir. Çerçeve birebir vakitte ABD istihbarat teşkilatlarının Avrupa kullanıcı bilgilerine erişimini de sonlandırıyor.

ABD ve Avrupa ortasında kıymetli bir kapalılık muahedesine varıldı! Bilgileriniz artık güvende

Trans-Atlantik Bilgi Saklılığı Çerçevesi, şu anda on yılı aşkın bir müddettir üretim basamağında olan bir muahedenin son kısmı. Lakin bu yılın başlarında AB, Facebook’un AB kullanıcı datalarını ABD sunucularına taşıma uygulamasının bloğun dijital kapalılık maddelerini ihlal ettiğini tespit ettikten sonra Meta’ya 1,2 milyar Euro para cezası vermişti.

AB ayrıyeten, şirketin sonbahara kadar bu bilgileri orada tutmanın yasal bir yolu yoksa, Meta’ya ABD sunucularında halihazırda depolamış olduğu bilgileri silmesini emretti. Pazartesi günkü mutabakat Meta’nın rastgele bir datayı silme muhtaçlığını ortadan kaldırmasına müsaade verecek fakat şirket yeniden de cezayı ödemeye devam edebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar