Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok ulusal güvenlik sorunu olarak kabul görmeye başladı

TikTok ulusal güvenlik sorunu olarak kabul görmeye başladı

Bir Pew Araştırma Merkezi araştırması, Amerikalı yetişkinlerin %59’unun TikTok’u bir tehlike olarak gördüğünü lakin bu algının birinin hizmeti kullanıp kullanmamasına nazaran değiştiğini gösteriyor. TikTok kullanıcılarının sadece %9’u toplumsal ağı büyük bir tehdit olarak görürken, kullanıcı olmayanların %36’sı da tıpkı şeyi düşünüyor. Toplamda, kullanıcıların %42’si hizmeti bir risk olarak görürken, kullanmayanların %65’i kaygılı.

TikTok algısında yaşın da kıymetli bir rol oynadığını duymak sizi şaşırtmayacaktır. 30 yaşın altındaki kullanıcıların sırf %49’u TikTok’u bir tehdit olarak görüyor lakin bu sayılar daha eski demografiyle daha da yükseliyor. 65 yaş üstü şahısların yaklaşık %65’i TikTok konusunda telaşlı ve bu kümenin %46’sı onu kritik bir tehdit olarak görüyor. Bu algı da siyaset de bir etken. Liberallerin %49’u bu duyguyu paylaşırken, muhafazakarların %76’sı kaygılı.

TikTok ulusal güvenlik sorunu olarak kabul görmeye başladı

Pew, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık %64’ünün TikTok’un bilgi sürece uygulamaları hakkında en azından biraz telaşlı olduğunu ekliyor. Sayılar yeniden yaşa nazaran değişiyor. 30 yaşın altındakilerin yalnızca %54’ü bu türlü düşünürken, 65 yaşın üzerindekilerin %75’i telaşlı.

Çalışma, Montana’nın eyalette TikTok’u yasaklayan bir maddeyi yürürlüğe koyduğu sırada ve her iki büyük ABD partisinden siyasetçilerin ulusal yasaklar talep etmesinden çok sonra yapıldı. Platform, birden fazla federal aygıtta esasen yasaklanmış durumda. Münasebet de çoklukla misal. Yetkililer, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in Amerikalı kullanıcıların bilgilerini Çin hükümetine iletebileceğinden yahut Çin yanlısı propagandayı yaymak için algoritmaları etkileyebileceğinden tasa ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar