Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaOyunActivision Blizzard CEO'su Bobby Kotick şirketten ayrılıyor

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick şirketten ayrılıyor

Yaklaşık iki yıl evvel birinci defa duyurulan haberlere nazaran, Activision Blizzard’ın CEO’su ve kurucusu Bobby Kotick, Microsoft’un Call of Duty devini satın almasının akabinde şirketten ayrılıyor. Microsoft, Ekim ayında muahedeyi tamamladığında, Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’ın Kotick’ten bir müddetliğine vazifede kalmalarını istediği bildirilmişti. Artık ise Kotick’in birçok kişinin beklentisi doğrultusunda resmi olarak misyonu bırakıyor.

Kotick, çalışanlara yönelik bir memo içinde Phil Spencer’ın şirketin bedellerini paylaştığını ve yetenekleri tanıdığını belirtti. Ayrıyeten Spencer’ın oyunlara ve onları yapan insanlara olan tutkusuna ve gözü pek amaçlarına vurgu yaptı.

The Verge’e nazaran Kotick, yaklaşık 400 milyon dolarlık devasa bir ödeme paketiyle Activision Blizzard’dan ayrılıyor.

Kotick’in resmi olarak 29 Aralık’ta misyondan ayrılacağı bildiriliyor. Yerine direkt bir atama yapılmayabilir, lakin Microsoft, Blizzard lideri Mike Ybaara, Activision Publishing lideri Rob Kostich ve Activision Blizzard yardımcı lideri Thomas Tippl’in dahil olduğu yeni bir tertip şemasını Xbox yöneticisi Matt Booty’ye rapor verecek halde düzenliyor.

Activision Blizzard’ın bağlantı sorumlusu Lulu Meservey 31 Ocak’ta, Blizzard ve King yardımcı lideri Humam Sakhnini ise Aralık sonunda ayrılıyor. The Verge, Mart ayında “bir dizi diğer” Activision Blizzard yöneticisinin de ayrılacağını, lakin isimlerinin açıklanmadığını bildirdi.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick şirketten ayrılıyor

Kotick, 1991’de Activision’ın CEO’su oldu ve bu müddet zarfında şirketin en üst seviye yöneticisi olarak vazife yaptı. Birden fazla tartışmaya karıştı. Son vakitlerde, Activision Blizzard, Kaliforniya eyaletiyle bir mutabakat yaparak eyalete 54 milyon dolar ve 2015 ile 2020 yılları ortasında şirkette çalışmış bayan çalışanlara ek olarak 47 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

2021’deki dava, Activision Blizzard’ın cinsel tacizle dolu bir “erkek kardeşlik” iş yer kültürüne sahip olduğunu sav etti. Activision Blizzard ve Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı, mutabakat metninde şirketin kültürüne yönelik soruşturmaların “sistematik yahut yaygın cinsel taciz” ispatı bulamadığını belirtiyor.

Kotick de dahil olmak üzere Activision idare konseyi hakkındaki bir soruşturma, mutabakat metnine nazaran rastgele bir yanlış yapıldığına dair bir delil bulamadı. Dava savlarının akabinde Activision Blizzard, “daha sorumlu bir iş yeri” yaratmak için attığı adımları duyurdu.

Bu dava, kısmen, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına yol açtı. Call of Duty ve World of Warcraft’ın yayıncısı olan şirketin pay fiyatı, dava argümanlarının akabinde değerli ölçüde düştü ve bu da Microsoft’un 69 milyar dolarlık satın almasına neden oldu.

Activision Blizzard, son yıllarda birden fazla diğer dava ile mutabakat sağladı. Mart 2022’de Activision Blizzard, Federal Eşit İstihdam Fırsatı Komitesi ile başka bir cinsel taciz davasında 18 milyon dolar ödeyerek anlaştı ve Şubat 2023’te, yayıncının yatırımcılara bilgi vermekte yetersiz kaldığı suçlamaları üzerine SEC ile 35 milyon dolarlık bir mutabakat yaptı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar