Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaYazılımAdobe, 20 Milyar Dolara Satın Almaya Çalıştığı Figma'nın Rakibi "Adobe XD"yi Kapatıyor

Adobe, 20 Milyar Dolara Satın Almaya Çalıştığı Figma’nın Rakibi “Adobe XD”yi Kapatıyor

Dünyanın en büyük grafik ve medya yazılım şirketlerinden Adobe, bir süredir Figma isimli platformu satın alma meselesi ile gündemde. Aslında taraflar anlaşmış durumda. Adobe, Figma için 20 milyar doları gözden çıkardı. Ancak resmi otoritelerin bu satın alıma onay vermesi gerekiyor ve Avrupa Birliği, bu işe pek sıcak bakmıyor gibi görünüyor.

Tüm bunlar gölgesinde, Adobe’dan dikkat çeken bir hamle geldi. Şirket, Figma ile aynı işi yapan Adobe XD isimli arayüz tasarım programının fişini çekti. Aslında durum şu; bugüne dek Creative Cloud aracılığıyla ulaşılan hizmet, an itibarıyla kaldırıldı. Şu ana dek Adobe XD platformunu satın almayan kullanıcılar, bu uygulamaya erişemez oldular.

Sadece geçmişte satın alan kullanıcılar için destek verilecek!

Ulaş Utku Bozdoğan: Adobe, 20 Milyar Dolara Satın Almaya Çalıştığı Figma'Nın Rakibi &Quot;Adobe Xd&Quot;Yi Kapatıyor 1

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isim, şirketin üst düzey yöneticilerinden Anais Gragueb oldu. Gragueb, Adobe XD’nin hizmeti bugüne kadar satın almış olan kullanıcılar için desteklenmeye devam edeceğini söyledi. Ancak bunun ne zamana kadar devam edeceği bilinmiyor. Adobe’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Açık konuşmak gerekirse bu hamle şaşırtıcı değil. Çünkü Adobe XD ile Figma, sektördeki iki büyük rakipti. Her iki platform da aynı amaca hizmet ediyor, benzer özellikler sağlıyordu. Adobe’un Figma’yı satın alması demek, XD’nin işlevsiz ve hatta gereksiz olması demek. Şirket bundan kaynaklı olarak Adobe XD için daha fazla kaynak harcamak istemiyor gibi görünüyor. Tabi olur da Adobe’un Figma’yı satın alması engellenirse, o zaman bambaşka şeyler konuşuyor olabiliriz.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar