Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYazılımAI içeriklerine karşı yeni düzenleme yolda!

AI içeriklerine karşı yeni düzenleme yolda!

New York Democrat House Temsilcisi Yvette Clarke, siyasi reklamların göze çarpan ses yahut metin yoluyla üretken AI kullanımını ifşa etmesini gerektiren GERÇEK Siyasi Reklamlar Yasası isimli bir yasa tasarısı sundu. Federal Seçim Kampanyası Maddesi’nde yapılan değişiklik, Federal Seçim Kurulu’nun (FEC) bunu uygulamak için düzenlemeler oluşturmasını sağlayacak, fakat tedbir, kuralların yürürlükte olup olmadığına bakılmaksızın 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

Önerilen yasa, yanlış bilgilendirmeyle uğraşa yardımcı olacak. Clarke, bunu 2024 seçimleri öncesinde acil bir mesele olarak nitelendiriyor ve üretici yapay zekanın “insanları büyük ölçekte manipüle edip aldatabileceğini” söylüyor. Denetimsiz kullanımın seçimler ve ulusal güvenlik üzerinde “yıkıcı” bir tesiri olabileceğine ve kanunların teknolojiye ayak uyduramadığına inanıyor.

AI içeriklerine karşı yeni düzenleme yolda!

Tasarı, Cumhuriyetçilerin, Lider Biden’ın ikinci devrinde neler olabileceğine dair spekülasyon yapan siyasi bir reklamda AI tarafından oluşturulan görselleri kullanmasından birkaç gün sonra geldi. Reklam, “tamamen AI manzaraları ile inşa edildiğine” dair küçük bir sorumluluk reddi beyanı içeriyor, fakat gelecekteki reklamverenlerin sorumluluk reddi beyanlarını büsbütün atlayabileceği yahut geçmiş olaylar hakkında palavra söyleyebileceği kaygısı var.

Politikacılar zati AI’yı düzenlemeyi umuyor. California Temsilcisi Ted Lieu, AI kullanımını daha geniş bir ölçekte düzenleyecek bir tedbir öne sürerken, Ulusal Telekom ve Bilgi Yönetimi (NTIA) potansiyel AI sorumluluk kuralları hakkında kamuoyundan bilgi istiyor. Clarke’ın tasarısı ise daha gayeye yönelik ve açıkça süratli bir formda tedbir almayı amaçlıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar