Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaİnternetAmazon'un birinci internet uydusu teşebbüsü başarılı oldu

Amazon’un birinci internet uydusu teşebbüsü başarılı oldu

Amazon’un birinci uydu fırlatma denemesi başarılı oldu. United Launch Alliance’a nazaran, havacılık üreticisinin Atlas V roketi, iki Project Kuiper uydusunu Cuma günü düşük yörüngeye muvaffakiyetle taşıdı. Protoflight isimli bu vazife, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan 2:06PM ET’de başladı.

Amazon, Project Kuiper isimli, Starlink gibisi internet uydu teşebbüsü üzerinde uzun müddet çalışıyordu. Şirket, bu prototipleri geçen yılın sonuna kadar fırlatmayı planlamıştı.

Şirket, Protoflight’ı değerli bir öğrenme fırsatı olarak görüyor. Bu, Amazon’a gerçek dünyadan (ya da daha yanlışsız bir tabirle uzaydan) bilgi toplama ve laboratuvar ile saha testlerinden elde edilen bulgularla birleştirme bahtını veriyor. Amazon, ağın yerde ve uzayda nasıl performans göstereceği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyor. Ayrıyeten bu, uydu işlemesi, fırlatma ve vazife operasyonlarının da bir testi. Misyon tamamlandığında, Amazon, her iki uydunun atmosferde yanmadan evvel yörüngeden çıkarılmasını etkin olarak sağlayacak.

Amazon’un birinci internet uydusu teşebbüsü başarılı oldu

Project Kuiper’in teknoloji lider yardımcısı Rajeev Badyal, “Labaratuvarımızda kapsamlı testler yaptık ve uydu tasarımımıza yüksek derecede itimadımız var fakat yörüngede test yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz,” dedi. “Bu, Amazon’un uyduları uzaya taşıma konusundaki birinci tecrübesi ve misyon nasıl ilerlerse ilerlesin, inanılmaz ölçüde bilgi edineceğiz.”

Amazon, Project Kuiper’in hedefinin dünya genelindeki hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklara süratli ve uygun fiyatlı geniş bant sunmak olduğunu belirtiyor. Şirket, FCC onayını aldıktan sonra önümüzdeki altı yıl içinde 3.200’den fazla uydu yerleştirmeyi planlıyor ve KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 prototipleri birinci versiyonlar. 2024’ün birinci yarısında üretim uydularını fırlatmayı ve önümüzdeki yılın sonuna kadar kimi müşterilerle beta testlerine başlamayı planlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar