Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMobilAndroid 14 Beta 4 yayınlandı, işte ayrıntılar ve özellikler

Android 14 Beta 4 yayınlandı, işte ayrıntılar ve özellikler

Google, Android 14 Beta 4‘ün duyurusunu gerçekleştirdi ve bu güncellemenin Ağustos ayında kararlı bir sürümünün geleceğini belirtti. Bu son güncelleme, kullanıcılar için daha rafine bir tecrübe sunmayı amaçlayan geliştirme ve kusur düzeltme süreçlerinin bir sonucu. 5 Temmuz’da beklenen güncelleme tatil nedeniyle gecikti, lakin şu anda uygun Pixel aygıtlarına, Pixel 4a (5G) ile başlayarak sunuluyor.

Android 14 Beta 4, UPB4.230623.005 yapı numarası ile tanımlanıyor ve aygıtın durumuna bağlı olarak yaklaşık 200 MB’lık bir boyuta sahip. Bu güncelleme çeşitli sistem yanılgılarını düzeltmeye ve genel performansı artırmaya odaklanıyor.

Bildirimlerin ve Süratli Ayarlar panosunun bir aygıt tekrar başlatılana kadar çalışmaması, ekran kilitlendiğinde yahut bir uygulama art planda çalışırken VoIP uygulamalarının ses kaydetmeyi durdurması üzere sıkıntılar, bu güncelleme ile çözülmüş durumda. Ayrıyeten her vakit açık ekran modundan kilit ekranına geçiş yaparken çalınan müziğin görüntülenmesindeki kusurlar da düzeltildi.

Diğer düzeltmeler ortasında Android Sistem İstihbarat hizmetinin çökmesi, şarj meseleleri, CredentialManager kayıt defteriyle ilgili yanılgılar, HealthConnect API’deki boş işaretleyici özel durumları, mod geçişlerinde sistem kullanıcı arayüzünde reaksiyonsuz öğeler ve PiP modunda muhakkak uygulamaları kullanırken PiP penceresinin kilit ekranında kullanılması durumunda tepkisizlik üzere sıkıntılar yer alıyor.

Android 14 Beta 4 yayınlandı, işte ayrıntılar ve özellikler

Ayrıca, kilit ekranı duvar kağıdı meseleleri, başlatıcının düşük kullanıcı arayüzü animasyonları, iş profili konseyimi sırasında yanlış gaye seçici bağlantı kutusu, bildirimlerde yuvarlak kenarların yanlış görüntülenmesi, eSIM devre dışı bırakıldığında ortaya çıkan tepkisizlik, ConnectivityService tarafından oluşturulan çökmeler, sistem sesi çıktı anahtarında sıralama problemleri, TalkBack erişilebilirlik sıkıntıları, aygıt döndürme sırasında parmak izi kaydetme yanılgıları, Bluetooth cihazlarının sistem ses çıkış anahtarında yanlış sıralanması üzere problemler da çeşitli düzeltmeler ve performans iyileştirmeleri ile ele alındı.

Bu beta sürümü, Pixel Fold ve Pixel Tablet üzere aygıtlar için de kullanılabilir durumda ve kullanıcılar beta programına kayıt olarak evvelden yayınlanan güncellemeleri alabilirler. Evvelki sürümlerle misal bir vakit çizelgesine sahip olan Android 14, Beta 4’ün Temmuz’un başında yayınlanmasının akabinde, kararlı sürümü Ağustos’ta görmeyi hedefliyor. Lakin güncelleme dağıtılmaya başlamış olsa da, aygıt ve operatöre bağlı olarak tüm kullanıcılara ulaşması biraz vakit alabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar